Jak właściwie przeprowadzić inwentaryzację

Metody inwentaryzacji zapasów, terminy spisów, przygotowanie oraz rozliczenie inwentaryzacji, zasady inwentaryzacji wspomaganej informatycznie, regulacje wewnętrzne dotyczące inwentaryzacji  zapasów, postępowanie poinwentaryzacyjne oraz odpowiedzialność za inwentaryzację zostało sprecyzowane w stanowisku Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów (Dz.Urz. MF z 28.07.2016 r. poz. 55) z 26.04. 2016 r.

dyrektor patrzy na zegarek

Jak przygotować się do zamknięcia 2016 roku w instytucjach kultury i przeprowadzić inwentaryzację – instrukcja krok po kroku

Na dzień kończący rok obrotowy instytucja kultury, jak każda inna jednostka stosująca przepisy ustawy o rachunkowości, jest zobowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych (art. 12 ust. 2 pkt 1 uor). Podstawą prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego instytucji kultury jest ustalenie sald końcowych aktywów i pasywów, porównanie wartości z wynikami inwentaryzacji i wprowadzenie korekt oraz sporządzenie zestawienia obrotów i sald. Oto praktyczne wskazówki dwóch cenionych ekspertów, jak wywiązać się z tego obowiązku.