Kodeks pracy 2023: Przykładowe zapisy regulaminu pracy w zakresie badań trzeźwości pracowników

Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 240) pozwala pracodawcom na prowadzenie prewencyjnych badań trzeźwości pracowników. Sprawdź, w jaki sposób wdrożyć procedurę badania trzeźwości w zakładzie pracy. Pobierz przykłady zapisów wewnątrzakładowych.

Kodeks pracy 2023. Wniosek pracownika o bardziej przewidywalne warunki zatrudnienia

Od 26 kwietnia 2023 r. pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy może raz w roku kalendarzowym wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Mogą one polegać m.in. na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy. Wniosek można złożyć w sposób papierowy lub elektroniczny.

Kodeks pracy 2023. Umowa o pracę na okres próbny

Długość umowy na okres próbny od 26 kwietnia 2023 r. musi być ograniczona, jeżeli zawiera się po niej krótką umowę terminową. Obecnie umowa na okres próbny nadal może być zawierana na maksymalnie 3 miesiące. Nowelizacja wprowadza zasadę, że w przypadku, gdy po umowie na okres próbny mamy zamiar zawrzeć krótką umowę na czas określony, długość okresu próbnego będzie musiała być skrócona: do 1 lub 2 miesięcy.Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza ważną zasadę. Strony będą mogły przewidzieć w umowie o pracę na okres próbny, że umowa zostanie przedłużona o czas urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności.

Kodeks pracy 2023. Porozumienie wydłużające umowę na okres próbny ze względu na rodzaj pracy

Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 1 miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy; 2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy. Od 26 kwietnia 2023 r. strony mogą jednokrotnie wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny wymienione okresy, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy (art. 25 § 2(3) Kodeksu pracy).

Kodeks pracy 2023. Informacja o warunkach zatrudnienia u pracodawcy, u którego nie funkcjonuje regulamin pracy

Pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, co najmniej o obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, obowiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy (art. 29 § 3 kp). Sprawdź, jakie jeszcze informacje pracodawca przekazuje pracownikowi w informacji o warunkach zatrudnienia od 26 kwietnia 2023 r.

Kodeks pracy 2023. Informacja o warunkach zatrudnienia u pracodawcy, u którego funkcjonuje regulamin pracy

Rozszerzone informacje o warunkach zatrudnienia dotyczą umów zawieranych począwszy od dnia wejścia w życie nowelizacji oraz przypadków, gdy zmieni się któryś z warunków dotychczasowej informacji i trzeba będzie wydać zaktualizowaną informację (wtedy wydajemy ją już na nowych zasadach).

Kodeks pracy 2023 r. Zgoda pracodawcy lub jej brak na wniosek pracownika o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy

Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia może złożyć wniosek o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Pracodawca musi rozpatrzyć wniosek pracownika o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Bierze przy tym pod uwagę potrzeby pracownika, w tym termin i przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy. Musi jednak wziąć pod uwagę również potrzeby i możliwości zakładu pracy, w tym konieczność zapewnienia ciągłości pracy, organizację i rodzaj pracy wykonywanej przez zainteresowanego. W ciągu 7 dni pracodawca zawiadamia pracownika o uwzględnieniu wniosku albo o możliwym innym terminie powrotu do pracy, albo o odrzuceniu wniosku, podając przyczynę. Zawiadomienie może być w formie papierowej lub elektronicznej.

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek pracownika wychowującego dziecko do ukończenia 8. roku życia o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy

W art. 178 § 2 Kodeksu pracy od 26 kwietnia 2023 r. wprowadza się zmianę w przywilejach pracowników będących rodzicami. Wydłuża się okres, w którym pracownikowi nie będzie można bez jego zgody polecać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Wcześniej przywilej ten przysługiwał rodzicom dzieci do ukończenia 4. roku życia. Po zmianach jest to ukończenie przez dziecko 8. roku życia.

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek pracownika wychowującego dziecko do lat 8 korzystającego z elastycznej organizacji pracy o powrót do poprzedniej organizacji pracy

W razie zmiany okoliczności uzasadniających przejście na elastyczną organizację pracy, pracownik wychowujący dziecko do lat 8 w każdej chwili ma prawo złożyć wniosek o powrót do poprzedniej organizacji pracy. Pracodawca powinien uwzględnić wniosek, ale nie jest dla niego bezwzględnie wiążący.

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek pracownika o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Od 26 kwietnia 2023 r. pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Pracownik za czas zwolnienia zachowa prawo do 50% wynagrodzenia. Wymiar tego zwolnienia to 2 dni lub 16 godzin. Podstawą prawną jest nowy art. 1481 Kodeksu pracy.