Jak założyć Uniwersytet Trzeciego Wieku – przykładowy regulamin

Pierwszy w Polsce uniwersytet trzeciego wieku powstał w 1975 r. w Warszawie. Do dzisiaj jednak UTW nie doczekały się osobnej, szczegółowej regulacji prawnej. W początkowym okresie, czyli w latach 70. i 80. ub. wieku uniwersytety trzeciego wieku powstawały głównie w strukturach uczelni i w dużych miastach będących ośrodkami akademickimi. Z czasem to istotnie się zmieniło i współcześnie można wyróżnić cztery podstawowe formy organizacyjno-prawne UTW. Są to: organizacje pozarządowe (w szczególności stowarzyszenia); jednostki bez osobowości prawnej działające w strukturach organizacji pozarządowych; jednostki powołane w strukturach uczelni – publicznych i niepublicznych; podmioty działające w strukturach jednostek organizacyjnych samorządu lokalnego lub innych(np. urzędzie gminy/miasta, instytucji kultury, centrum kształcenia ustawicznego, ośrodku pomocy społecznej, spółdzielni mieszkaniowej). Powołanie UTW w każdej z wymienionych form wiążę się z zastosowaniem innych przepisów prawa. Skupmy się na utworzeniu UTW w ramach instytucji kultury. Nie ma żadnych przepisów z ustawy lub rozporządzenia, które określałyby procedurę sformowania utw. Od czego więc zacząć?Przede wszystkim należy upewnić się, czy w lokalnej społeczności jest zapotrzebowanie na tego rodzaju formę aktywności seniorów. Warto więc przeanalizować sytuację i zakres działań podejmowanych w gminie z myślą o seniorach. Wskazane jest również nawiązanie kontaktu z lokalnymi liderami, dzięki którym łatwiej będzie można dotrzeć do środowiska senioralnego i popularyzować ideę UTW. Następnym krokiem jest opracowanie i wydanie regulaminu/statutu utw przez dyrektora instytucji.

Wniosek ZCZ

Zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej wypłacany jest na wniosek. Jeśli ubezpieczony składa wniosek o zasiłek chorobowy pierwszy raz po zwolnieniu ze służby, musi go złożyć go na formularzu ZCZ. Gdy ZUS otrzyma wniosek, pozyska od płatnika składek niezbędne zaświadczenie na formularzu Z-3.

Ustawa o obronie Ojczyzny – wniosek o wypłatę świadczenia, o którym mowa w art. 309 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny w związku z zatrudnieniem nowego pracownika w celu zastępstwa/powierzeniem zastępstwa innemu pracownikowi dotychczas u niego zatrudnionemu na stanowisku zajmowanym przez żołnierza rezerwy pełniącego służbę w aktywnej rezerwie/żołnierza rezerwy odbywającego ćwiczenia wojskowe w ramach pasywnej rezerwy/ żołnierza OT pełniącego terytorialną służbę wojskową rotacyjnie

Rekompensata, o którą mogą ubiegać się pracodawcy, dotyczy kosztów poniesionych w celu zastępstwa pracownika, będącego żołnierzem rezerwy lub żołnierzem OT, który został powołany do pełnienia służby wojskowej rotacyjnie. Chodzi o koszty zatrudnienia nowego pracownika w celu zastępstwa lub powierzenia zastępstwa innemu pracownikowi. Świadczenie przysługuje za dni, w których pełnili oni służbę wojskową. Rekompensata obejmuje wyłącznie koszty poniesione w celu zatrudnienia lub powierzenia zastępstwa innemu pracownikowi, a więc nie obejmuje kosztów jego wynagrodzenia. Pobierz wzór wniosku.

Karta wypadku – wersja obowiązująca od 1 lutego 2022 roku

Od 1 lutego 2022 r. na mocy rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 23 stycznia 2022 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (Dz.U. z 2022 r., poz. 223) obowiązuje nowy wzór Karty wypadku. Kartę wypadku sporządzają podmioty wymienione w art. 5 ust. 1 i 1a ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku – nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Kartę wypadku sporządza się w 3 egzemplarzach, dla: poszkodowanego albo uprawnionego członka rodziny, podmiotu ustalającego okoliczności i przyczyny wypadku, Zakładu, jeżeli zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Pobierz aktualny wzór karty wypadku.

ZUS ZSWA – Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze

Termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2021 rok to 31 marca 2022 r. Zgłoszenie zobowiązani są przekazać płatnicy, którzy zatrudniają osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią regulaminu pracy (jęz. ukr. / Українська версія)

Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią regulaminu pracy / Заява працівника про ознайомлення з розпорядком роботи

Informacja o warunkach zatrudnienia (jęz. ukr. / Українська версія)

Informacja o warunkach zatrudnienia / Інформація про умови працевлаштування