uob_56

Kodeks Pracy 2016

Rok 2016 upłynie pracodawcom pod znakiem dużych zmian w prawie pracy. Dnia 2 stycznia 2016 r. zaczyna obowiązywać tzw. ustawa rodzinna, 22 lutego 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy o umowach terminowych. W książce „Kodeks pracy 2016” Czytelnik znajdzie ujednolicony tekst ustawy Kodeksu pracy z uwzględnieniem zmian oraz rozbudowany komentarz do tych zmian.

emerytury_i_renty_2016_wiedza_i_praktyka

Emerytury i renty 2016. Zmiany, dokumentacja, obowiązki pracodawcy

Książka „Emerytury i renty. Zmiany, dokumentacja, obowiązki pracodawcy” skierowana jest do pracodawców oraz służb kadrowo-płacowych w firmie. Stanowi kompendium wiedzy, przewodnik, który wskazuje aktualne przepisy dotyczące warunków, jakie powinni spełniać ubezpieczeni ubiegający się o świadczenia emerytalno-rentowe.

akta_osobowe_2016_3bo0067

Akta osobowe 2016 – jak uniknąć błędów

Publikacja zawiera zbiór odpowiedzi ekspertów na pytania pracodawców dotyczące prowadzenia, przechowywania i udostępniania dokumentacji pracowniczej gromadzonej w aktach osobowych. Koniecznie przeczytaj, jak uniknąć błędów w aktach osobowych, za które pracodawcy grozi kara grzywny! Zapoznaj się z praktycznym zestawieniem 27 najczęściej popełnianych błędów w aktach osobowych oraz sprawdź, których dokumentów nie musisz czy też wręcz nie możesz przechowywać w aktach osobowych.

UOB 75_okladka

Umowy zlecenia Umowy o dzieło 2016

Do końca 2015 roku, przy wyborze tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, nie ma znaczenia wysokość przychodu uzyskiwanego z danej umowy zlecenia. Sytuacja ulegnie zmianie od 1 stycznia 2016 r. Od tego dnia osoba pracująca na umowę zlecenia, której łączna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu będzie niższa od ustawowej płacy minimalnej, będzie objęta obligatoryjnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów (w tym od innych zleceń).

UOB 76 okladka

Składki ZUS 2016. Zmiany, dokumentacja, rozliczenia z ZUS

Zmiana wynagrodzenia minimalnego od 1 stycznia 2016 r. powoduje wzrost obciążeń składkowych, minimalnych świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom, a także konieczność ponownego sprawdzenia, czy za daną osobę należy odprowadzać składkę na Fundusz Pracy. Oprócz tego wchodzą w życie duże zmiany w oskładkowaniu umów zlecenia.

UOB 63 okladka

Skuteczne zarządzanie instytucją kultury. 50 wskazówek dla dyrektora

Przepisy statutowe mogą przewidywać, że w przypadku braku zastępcy dyrektora, jego czynności będzie wykonywał wyznaczony pracownik. Jednak aby było to możliwe, dyrektor musi sam, jeszcze przed wystąpieniem nieobecności, wyznaczyć pracownika i określić mu zakres obowiązków. W książce przedstawiamy Państwu wszystkie zasady skutecznego zarządzania instytucją kultury, także w czasie choroby, urlopu i innych nieobecności dyrektora.

UOB 64 okladka

Fundusze unijne dla instytucji kultury 2016

W latach 2014–2020 Unia Europejska po raz kolejny uwzględnia w swoich priorytetach również działania instytucji kultury. Jest sporo pieniędzy, które można pozyskać. Sprawdź, jak napisać wniosek o dofinansowanie swojej instytucji krok po kroku. Sektory związane z kulturą i twórczością wykazują w trudnej sytuacji gospodarczej stały wzrost. Zapewniając 7 milionów miejsc pracy, są jednym z największych pracodawców europejskich i jednym z najważniejszych podmiotów w gospodarce UE. Dlatego warto korzystać ze środków, które oferuje Unia Europejska. Skorzystaj z praktycznych wskazówek, jak zdobyć pieniądze i zapewnić rozwój swojej instytucji kultury.

umowy_terminowe-po_zmianach_z_22_lutego_2016r_uob0060

Umowy terminowe – po zmianach z 22 lutego 2016 r.

22 lutego 2016 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca umów na czas określony, która wprowadza kilka istotnych zmian. Przede wszystkim ustala nowe limity umów na czas określony. Poza tym wprowadza też nowe zasady ich wypowiadania. Wszystko to ma częściowo objąć także umowy nawiązane przed dniem wejścia w życie zmian.

UOB 72 okladka 1

Rozliczenie podatkowe za 2015 rok. Obowiązki płatnika do końca stycznia i końca lutego 2016 roku

Dokonując rozliczeń podatkowych za 2015 rok, trzeba pamiętać przede wszystkim, że zmienia się część formularzy podatkowych. Za niezłożenie w terminie deklaracji podatkowych płatnik zostanie ukarany grzywną za wykroczenie skarbowe. To pierwsza zasada. Druga to obowiązek dokładnego rozliczenia się z podatku. Księgowa czy kadrowa, która podpisała umowę o pracę lub zlecenia, odpowiada za szkodę wyrządzoną pracodawcy z racji popełnionych błędów lub uchybień i jest zobowiązana do naprawienia tej szkody.

UOB 66 okladka

Prawo pracy, ZUS, podatki w 2016 roku. 10 zmian w przepisach

Na przełomie 2015 i 2016 roku wchodzi w życie aż 10 nowych przepisów w prawie pracy, ZUS i podatkach. Jeśli nie chcesz składać niepotrzebnych i czasochłonnych korekt do ZUS, nie masz ochoty na kontrole PIP, ta książka jest właśnie dla Ciebie.