Od 6 września 2021 r. można składać skargi do PFRON na instytucje publiczne za brak dostępności

Osoba niepełnosprawna, kobieta w ciąży czy senior będą mogli kierować do instytucji kultury (ale także do całego sektora publicznego) wnioski ws. zapewnienia dostępności, a do PFRON skargi na brak dostępności w podmiocie. Chodzi tu głównie o likwidowanie barier architektonicznych, cyfrowych czy komunikacyjnych. Może to oznaczać wysoką grzywnę dla instytucji. Sprawdź, jak jej uniknąć.

Jak wypełnić raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego

Działalność instyutcji kultury podlega licznym obostrzeniom prawnym. Jednym z nich jest ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Ten akt prawny nakłada na placówkę obowiązek składania raportu o stanie zapewnienie dostępności podmiotu publicznego. Jest to stosunkowo nowy dokument, który każda instytucja kultury musi złożyć do GUS. Sprawdź, jak się przygotować do wypełnienia raportu.

kult01

NIK o gospodarce finansowej instytucji kultury Warszawy

Miasto Stołeczne Warszawa w latach 2018-2020 (I półrocze) zgodnie z prawem przyznawało dotacje instytucjom kultury, jednak nie zawsze w sposób przejrzysty. Najistotniejsze i najczęściej występujące nieprawidłowości to przekraczanie wysokości kosztów ujętych w planach finansowych oraz przyznawanie i wypłacanie dodatków do wynagrodzeń, premii i nagród dla kadry zarządzającej instytucjami z naruszeniem przepisów prawa. Sprawdź, o co do Prezydenta m.st. Warszawy wnioskuje NIK związku z ustaleniami kontroli.

W jaki sposób piloci wycieczek i przewodnicy mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS za lipiec – wrzesień 2020 r.

W jaki sposób piloci wycieczek i przewodnicy mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS za lipiec – wrzesień 2020 r.

O zwolnienie z opłacania składek ZUS mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy świadczyli usługi na rzecz muzeów oznaczone kodem PKD 79.90.A. Przedsiębiorca, który chce być zwolniony z opłacania składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r., musi spełnić określone warunki. Sprawdź, jakie. Pobierz instrukcję, jak złożyć wniosek RDZ-M i złóż go do 30 września 2021 r.

Zaliczka na podatek od wpłaty do PPK a autorskie koszty uzyskania przychodów

Pytanie: Zleceniobiorca zawarł umowę zlecenie na okres od stycznia do września 2021 roku i osiąga przychody z tytułu przekazania praw autorskich w wysokości 50%. Koszty autorskie są stosowane do całości przychodu z umowy. Z tytułu umowy zlecenia zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym. Zleceniobiorca przystąpił do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Składki odprowadzane są przez zleceniodawcę do PPK w miesiącu następnym po miesiącu wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenie. Czy w przypadku umowy zlecenia do składek PPK w części finansowanej przez pracodawcę można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów? Jeżeli nie to czy należy zastosować koszty w wysokości 20% czy nie stosować kosztów w ogóle?

Od 1 lipca 2021 r. nie obowiązuje już formularz RDU

Od 1 lipca 2021 r. nie obowiązuje już formularz RDU

Od 1 lipca 2021 r. nie obowiązuje już formularz RDU o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie zadłużenia z tytułu składek na raty. Przedsiębiorcy, którzy mają problem z opłatą składek na ubezpieczenia społeczne mogą za pośrednictwem platformy PUE ZUS składać wnioski, które obowiązywały jeszcze przed pandemią – RSO i RSR.

Nowe zasady wypełniania JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M, JPK_V7K)

Do rozliczeń podatku od towarów i usług za okresy lipiec – grudzień 2021 r. obowiązują aktualne struktury JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M, JPK_V7K). W ten sposób MF ograniczy wielokrotne modyfikacji istniejących rozwiązań informatycznych.

Jakie są zadania koordynatora ds. dostępności w instytucji kultury

Instytucje kultury – zarówno samorządowe, jak i państwowe – nie mają takiego obowiązku ustawowego. Niemniej, obowiązek może wynikać z umowy grantowej. Ponadto władze gminy mają możliwość wyznaczenia „wspólnego” koordynatora dla urzędu oraz jednostek i samorządowych osób prawnych.

Jak zagwarantować pracownikom przestrzeganie norm czasu pracy w pracy zdalnej

Czy obowiązujące przepisy i planowana nowelizacja Kodeksu pracy są wystarczające, aby uniknąć ryzyka wystąpienia naruszeń związanych z przestrzeganiem norm czasu pracy wykonywanej zdalnie? Wątpliwość dotyczą także sposobu, w jaki należałoby zagwarantować pracodawcy przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa.