Osoba autystyczna w instytucji kultury – poradnik

Nie ma kultury bez otwartości, dialogu bez wzajemności, a świadomości społecznej bez poszanowania potrzeb innych. Tymczasem dostęp osób w spektrum autyzmu do przestrzeni publicznej, w tym do kultury, pozostaje często ograniczony. I choć rośnie świadomość Polaków na temat osób z niepełnosprawnościami, wciąż wiele pozostaje w tym temacie do zrobienia. Warto sprawić, aby nasza instytucja kultury stała się prawdziwie dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich potrzeb.

Instytucje kultury: prawo dostępu do oryginału dzieła

Zgodnie z art. 52 ust. 3 prawa autorskiego nabywca oryginału utworu jest obowiązany udostępnić go twórcy w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne do wykonywania prawa autorskiego. Ten – wydawałoby się – prosty przepis budzi w praktyce wiele pytań. Np. czy oznacza to obowiązek użyczenia obrazu na wystawę? Niekoniecznie.

Nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej – zmiany od 29 sierpnia 2023 r.

Z dniem 29 sierpnia 2023 r. weszła w życie ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 1662), na mocy której wprowadzono nowe uregulowania dotyczące możliwości tworzenia i finansowania przez instytucje kultury podmiotów realizujących poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zadania w zakresie ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. Uwaga; zmiany ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nie mają zastosowania do instytucji kultury, dla których organizatorem jest jednostka samorządu terytorialnego. Sprawdź szczegóły.

Studia dualne z udziałem instytucji kultury – sprawdź korzyści dla pracodawcy

Studia dualne – nazywane też „naprzemiennymi” – są prowadzone przez uczelnię z udziałem pracodawcy i polegają one na łączeniu zajęć dydaktycznych z pracą zawodową związaną z kierunkiem studiów. Ta forma kształcenia najbardziej jest kojarzona z naukami technicznymi i ścisłymi, ale może sprawdzić się również w naukach społecznych. Na przykład Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego prowadzi od 2019 r. studia dualne na kierunku „Produkcja teatralna i organizacja widowisk” wspólnie z instytucjami kultury.

Czym różnią się między sobą dotacje dla instytucji kultury – przykłady

W aspekcie finansowym do najistotniejszych form mecenatu państwa i organów jednostek samorządu terytorialnego należą dotacje dla instytucji kultury. Sprawdź, jakie 3 elementy dotacji wyróżnił Naczelny Sąd Administracyjny. Dowiedz się, jakie warunki muszą być określone, aby dany wydatek można było zaklasyfikować jako dotację. Przeczytaj, kiedy można dotować bibliotekę publiczną.

Zakaz handlu w niedzielę – co wyrok Sądu Najwyższego z 13 września 2023 r. oznacza dla instytucji kultury

Wstawienie do sklepu regałów „udających” wypożyczalnię sprzętu sportowego czy książek nie powoduje zmiany formuły na placówkę handlową działającą w instytucji kultury czy ośrodku sportu. Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje także taki sklep z „wypożyczalnią”. Wyrok Sądu Najwyższego z 13 września 2023 r. (sygn.  III KK 155/23).

Nowy obowiązek: Standardy Ochrony Małoletnich w instytucjach kultury

Standardy Ochrony Małoletnich mają na celu wzmocnić ochronę dzieci przed różnymi formami przemocy. Będzie musiał je opracować i wdrożyć każdy organ zarządzający nie tylko placówką oświatową, opiekuńczą czy wychowawczą, ale też religijną, artystyczną, medyczną, sportową, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni. Innymi słowy, chodzi o wszystkie placówki pracujące z osobami do 18. roku życia. Sprawdź szczegóły.

Zatrudnienie w instytucji artystycznej może nastąpić na czas nieokreślony – wyrok Sądu Najwyższego

Mimo ustalania planów repertuarowanych na poszczególne sezony artystyczne, nie ma przeszkód prawnych do zatrudniania artystów – co do zasady – na czas nieokreślony, aby mogli w długiej perspektywie czasowej skorzystać (w przypadku nienagannej pracy) z uprawnień pracowniczych. Wyrok Sądu Najwyższego z 24 czerwca 2021 r., III PSKP 28/21.

Uszycie kostiumów teatralnych może być przedmiotem umowy o dzieło – wyrok Sądu Najwyższego

Zawarta z teatrem umowa, której przedmiotem jest uszycie pojedynczych kostiumów scenicznych do określonych przedstawień dla konkretnych postaci teatralnych, choćby na podstawie rysunków scenografa, jest umową o dzieło. Wyrok Sądu Najwyższego z 25 października 2022 r. (sygn. akt I USKP 125/21).

Samowolny urlop nie musi powodować dyscyplinarnego odwołania dyrektora instytucji kultury – wyrok Sądu Najwyższego

Sam fakt wykorzystania urlopu bez zgody pracodawcy przez dyrektora instytucji kultury nie musi być kwalifikowany jako poważne naruszenie obowiązków pracowniczych i nie uzasadnia odwołania dyrektora bez zachowania okresu wypowiedzenia. Wyrok Sądu Najwyższego z 22 marca 2022 r. (sygn. akt I PSKP 59/21).