Sprawdź swój indywidualny mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r.

Indywidualny rachunek podatkowy, zwany mikrorachunkiem, dotyczy PIT, CIT, VAT oraz niepodatkowych należności budżetowych. Od 1 stycznia 2020 r. nie będzie można już wpłacać podatku na dotychczasowe rachunki.

Zgodnie z art. 61b Ordynacji podatkowej, który wchodzi w życie 1 stycznia 2020 r., wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych jest dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika, który przepis ten określa jako indywidualny rachunek podatkowy, ale powszechnie określa się go jako mikrorachunek podatkowy.

Struktura numeru indywidualnego rachunku podatkowego jest zgodna z formatem Numeru Rachunku Bankowego i zawiera:

  • sumę kontrolną,
  • numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku,
  • identyfikator podatkowy.

Numer indywidualnego rachunku podatkowego jest udostępniany, po podaniu identyfikatora podatkowego, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra finansów lub w urzędzie skarbowym. Mimo, że przepisy ten wchodzi w życie od nowego roku, numer mikrorachunku można już sprawdzić (wygenerować) w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

Oznacza to, że mikrorachunek będzie przypisany do podatników ale też płatników, tj. pracodawców i zleceniodawców, którzy dokonują wpłat PIT, CIT, VAT oraz niepodatkowych należności podatkowych (takich jak opłaty skarbowe, opłaty z ustawy o grach hazardowych, należności celne, odsetki od lokat terminowych ustanowionych ze środków zgromadzonych na centralnym rachunku bieżącym budżetu państwa, odsetki od udzielonych z budżetu państwa pożyczek krajowych i zagranicznych, grzywny, mandaty i inne kary pieniężne, kary porządkowe, koszty postępowania i koszty postępowania administracyjnego, spadki, zapisy i darowizny w postaci pieniężnej na rzecz Skarbu Państwa, dochody ze sprzedaży majątku, rzeczy i praw, o ile odrębne ustawy nie stanowią inaczej, a także inne dochody określone w ustawach lub umowach międzynarodowych).

Jeżeli chodzi o konsekwencje przydzielenia indywidualnego uproszczonego rachunku podatkowego podatnikom i płatnikom, według zapewnień resortu finansów, dzięki temu rachunkowi:

  • w wygodny i prosty sposób będzie można zapłacić PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy, czyli nie trzeba będzie już wybierać oddzielnych rachunków;
  • będzie można szybko sprawdzić numer tego w każdym miejscu i czasie;
  • w razie przeprowadzki lub zmiany siedziby firmy, płatnicy i podatnicy PIT, CIT i VAT dalej będą posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym;
  • nie trzeba będzie już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych, co ograniczy liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto;
  • nowy rachunek zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT; szybciej będzie można otrzymać potrzebne zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.

Co do dotychczasowych rachunków, pozostaną one aktywne do 31 grudnia 2019 r., a więc od nowego roku nie będzie już można z nich korzystać.

Autor: Sławomir Liżewski
prawnik, specjalista w zakresie prawa gospodarczego