Zakup kserokopiarki przez instytucję kultury – co z podatkiem VAT przy działalności mieszanej

Pytanie:

Samorządowa instytucja kultury stosuje PRE (art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT) oraz WSS (art. 90 ustawy o VAT). Na potrzeby zarówno działalności statutowej, jak i gospodarczej, zakupiono kserokopiarkę o wartości 6.027,00 zł (4.900,00 neto, kwota VAT 23% – 1.127,00 zł). Czy w przypadku tego zakupu należy zastosować oba wskaźniki PRE i WSS? Jaką wartość pozostałego środka trwałego przyjąć w księgach rachunkowych? Czy można ująć zakup w kwocie netto + VAT niepodlegający odliczeniu?

Odpowiedź:

Podatnicy prowadzący działalność mieszaną, czyli zwolnioną z VAT i opodatkowaną w stosunku do towarów i usług, których zakupu nie można przyporządkować do danego rodzaju wykonywanych czynności, odliczają podatek VAT proporcjonalnie, na podstawie art. 90 ustawy o VAT.

W przypadku podatników, którzy dokonują zakupu towarów i usług związanych zarówno z wykonywaną działalnością gospodarczą, jak i z czynnościami pozostającymi poza regulacjami ustawy o VAT na mocy art. 86 ust. 2a ustawy o VAT ustalają proporcję (prewspółczynnik), według której odliczają VAT naliczony.

Podatnik prowadzący działalność mieszaną (opodatkowaną i zwolnioną / opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu) może stosować pełne odliczenie VAT, jeżeli jest w stanie jednoznacznie przypisać dany wydatek do czynności opodatkowanych VAT. W przeciwnym przypadku w ciągu roku odlicza VAT od dokonanych zakupów, za pomocą wstępnego wskaźnika proporcji.

Podatnicy rozpoczynający w danym roku podatkowym wykonywanie działalności gospodarczej w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu przyjmują wskaźnik proporcji/prewspółczynnik wyliczony szacunkowo, według prognozy ustalonej w formie protokołu z naczelnikiem urzędu skarbowego.

Zatem z racji, iż zakup służy różnym rodzajom należy najpierw obliczyć VAT z uwzględnieniem prewspółczynnika, a potem współczynnika. VAT, który pozostaje jako VAT nieodliczony, zwiększa wartość początkową środka trwałego. Wynika to z art. 28 ust. 8 uor i art. 16g ustawy o CIT.

Autor: Katarzyna Trzpioła