Nagroda roczna w instytucji kultury a ZUS RPA

Pytanie: Instytucja kultury wypłaca pracownikom nagrodę roczną, której wysokość, zgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania, jest ustalana na podstawie wynagrodzenia osiągniętego w roku za który jest należna, z wyłączenie wynagrodzenia i zasiłków należnych za czas choroby , a jej wysokość nie może przekroczyć 8,5% ustalonej podstawy. Wypłata nagrody rocznej i jej wysokość jest uzależniona od posiadanych środków finansowych. Przyznana nagroda jest wliczana proporcjonalnie do podstawy zasiłku chorobowego. Czy wyplata nagrody rocznej za 2023 rok w I kwartale 2024 roku powinna być wykazywana w raportach ZUS RPA, jako należności dotyczące poprzedniego roku.

Ustawa Kamilka w bibliotece publicznej

Pytanie: Proszę o opinię prawną w związku z nowymi wymogami i obowiązkiem wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich tzw. ustawy Kamilka. Czy Miejska Biblioteka Publiczna jako instytucja kultury ma obowiązek opracowania i wprowadzenia procedur w tym zakresie. Jeżeli tak, kto w naszej placówce powinien być odpowiedzialny za wprowadzenie procedur takich jak: – zasady i procedura podejmowania interwencji, w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, – procedury i osoby odpowiedzialne do składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamiania sądu opiekuńczego, – zasady i sposób udostępniania personelowi polityki?

Sfinansowanie przez pracodawcę udziału pracownika w kursie archiwizacji

Pytanie: Chcę wysłać osobę na kurs archiwizacji I stopnia, ponieważ w zakładzie pracy nie ma osoby z uprawnieniami. Czy jako pracodawca mogę pokryć opłaty za kształcenie?

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem instytucji kultury po upływie okresu zasiłkowego

Pytanie: Pracownik zatrudniony w instytucji kultury od 17.03.2015 r. do 01.04.2019, potem dwudniowa przerwa związana z przejściem na emeryturę i kolejne zatrudnienie od 04.04.2019 do nadal (pracujący emeryt). Pracownik przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim od 28.08.2023 r. i jego okres zasiłkowy kończy się 27.02.2023 r. Pracownikowi nie będzie przysługiwać świadczenie rehabilitacyjne, gdyż jest emerytem. Na jakiej podstawie możemy zwolnić tego pracownika? Czy tu możemy zastosować art. 53 kp par.1 pkt 1 lit b? Jeżeli rozwiążemy umowę z tym pracownikiem to czy będzie przysługiwać mu odprawa z tytułu zwolnienia? Dodam, że pracownik otrzymał odprawę emerytalną w 2019 r. w trakcie przejścia na emeryturę.

Jak rozliczyć pracę w sobotę 6 stycznia 2024 r. w instytucji kultury

Pytanie: Pracownik instytucji kultury pracował w dniu 06.01.2024 r. (sobota, święto Trzech Króli). Pracownikowi wyznaczono dzień wolny za pracę w tym dniu w innym dniu w styczniu. Ponadto w związku z rocznym okresem rozliczeniowym czasu pracy pracodawca wyznaczył dzień wolny za sobotę 6 stycznia 2024 r. dla wszystkich pracowników na 29.03.2024r. Czy pracownik, który pracował w sobotę 6 stycznia 2024 r. powinien odebrać wolne za ten dzień 2 razy?

Czy pracownik samorządowej instytucji kultury może otrzymać trzynastkę

Pytanie: Czy pracownicy gminnej biblioteki publicznej nie otrzymują trzynastych pensji. Czy resort kultury rozpoczął prace nad zmianą przepisów ? I ewentualnie kiedy by one weszły w życie.

Tabele z kategoriami zaszeregowania stanowisk pracy w instytucji kultury

Pytanie: Proszę o poradę w kwestii opracowania regulaminu wynagradzania pracowników instytucji kultury (gminny ośrodek kultury, którego organizatorem jest wójt gminy). Czy w obecnym czasie system opracowywania wynagrodzeń pracowników powinien opierać się na opublikowanych wiele lat temu tabelach z kategoriami zaszeregowania dla poszczególnych stanowisk? Tabele te zostały opublikowane przez Ministra Kultury pod koniec lat 90 ubiegłego wieku i nie były później aktualizowane. Przeglądając róże artykuły spotkałem się z informacjami, które wskazują, że tabele z kategoriami zaszeregowania w przypadku instytucji kultury zostały anulowane, ale nie dotarłem do żadnych urzędowych dokumentów, które potwierdzałyby taki fakt.

Czy pracownik może złożyć wniosek o wycofanie wniosku o łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą

Pytanie: Pracownik złożył wniosek o łączenie pracy z urlopem rodzicielskim również w części wynikającej z jego wydłużenia. Czy taki pracownik może w dowolnym czasie z pracy w trakcie urlopu zrezygnować i powrócić na urlop rodzicielski? Czy jest wymagany wniosek? Jakich terminów ewentualnie należy dochować?

Dyżur pracownika niepełnosprawnego w instytucji kultury – jak rozliczyć czas pracy

Pytanie: W bibliotece zatrudnione są osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jedna z nich pracuje na 1/2 etatu, a druga na etat. Pracują 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. Pierwsza pracuje 3,5 godziny dziennie, a druga 7 godzin dziennie. W bibliotece zaplanowane są raz w miesiącu dyżury pracy w sobotę w godzinach 9.00–13.00. Czy można zaplanować tym osobom pracę w sobotę, w zamian za wolny dzień w tygodniu poprzedzającym dyżur?

Powrót dyrektora instytucji kultury na stanowisko sprzed objęcia stanowiska

Pytanie: Czy dyrektor instytucji kultury po kończącej się kadencji może powrócić na stanowisko, które zajmował przed powołaniem w tej instytucji? Czy obowiązuje wynagrodzenie z ostatniej umowy? Przed objęciem stanowiska dyrektora złożył podanie o urlop bezpłatny na czas pełnienia funkcji.