Zastępowanie dyrektora instytucji kultury a pełnomocnictwo

Pytanie:

Dyrektor centrum kultury udzielił dwóm pracownikom pełnomocnictwa:

1. pełnomocnictwo do zastępowania dyrektora centrum kultury w czasie jego nieobecności w zakresie:

  • prowadzenia bieżących spraw administracyjnych
  • sprawdzania dowodów księgowych pod względem merytorycznym i
  • zatwierdzanie ich do wypłaty
  • zawieranie umów lub zleceń wykonania prac niezbędnych do właściwego
  • funkcjonowania Centrum
  • udzielania urlopów pracowniczych

2. pełnomocnictwo do zastępowania dyrektora Centrum Kultury w czasie jego nieobecności w zakresie:

  • organizacji imprez (poza zawieraniem umów z wykonawcami)
  • koordynowania imprez organizowanych i współorganizowanych przez Centrum

Czy sformułowane w ten sposób pełnomocnictwo obejmuje również zawieranie umów zlecenia i umów o pracę? Jeśli tak, czy w treści umowy jako reprezentanta centrum wpisujemy nazwisko pełnomocnika czy dyrektora? Czy pełnomocnik podpisuje dokumenty, korzystając z pieczątki imiennej dyrektora z adnotacją „z upoważnienia”? Jeśli nie, jaka powinna być treść pieczęci imiennej pełnomocnika?

Pytanie dotyczące drugiego pełnomocnictwa: pracownik ten ma mały zakres zastępowania dyrektora. Czy może być sytuacja, gdy dyrektor oraz pracownik z pełnomocnictwem nr 1 są

nieobecni a na czele firmy stoi pracownik nr 2? Czyli czy z tak wąskimi upoważnieniami można zastępować dyrektora? I tu również pytanie dotyczące pieczątki. 

Odpowiedź:

Należy odróżnić zastępowanie dyrektora podczas jego nieobecności od działania jako pełnomocnik.

Pierwsze pełnomocnictwo

Z treści pełnomocnictwa nie wynika jednoznacznie, że obejmuje ono umocowanie do zawierania umów zlecenia lub umów o pracę. Należałoby to określić wyraźniej. Wskazane byłoby też określenie granic pełnomocnictwa – do jakich wartości wyrażonych w złotych pełnomocnik ma być umocowany do zaciągania zobowiązań przy zawieraniu tych umów.

Jeżeli pełnomocnictwo obejmowałoby umocowanie do zawierania ww. umów, to w treści tych umów, jako reprezentanta mocodawcy należy wskazać nazwisko pełnomocnika z powołaniem się na udzielone mu pełnomocnictwo.

Nie ma istotnego znaczenia z jakiej pieczątki skorzysta pełnomocnik, jeżeli w umowie zostanie zapisane, że działa on na podstawie udzielonego mu pełnomocnictwa.

Drugie pełnomocnictwo

Od decyzji dyrektora zależy, jak określi on zakres, w jakim ma być zastępowany. Może wyznaczyć do tego jedną lub wiele osób, z różnymi zakresami upoważnienia.

Należy przy tym wyraźnie odróżnić zastępowanie dyrektora podczas nieobecności od działania jako pełnomocnik. Zastępowanie dotyczy przede wszystkim kierowania instytucją kultury pod nieobecność dyrektora i nie musi się wiązać z udzieleniem pełnomocnictwa. Natomiast pełnomocnictwo umocowuje pełnomocnika do składania w imieniu instytucji kultury oświadczeń woli wywołujących określone skutki prawne (do wykonywania czynności prawnych), w szczególności polegające na zaciąganiu zobowiązań, np. finansowych. Pełnomocnictwo nie musi być związane z jednoczesnym zastępowaniem dyrektora podczas jego nieobecności.

Jeżeli dana osoba podpisuje dokumenty jako zastępująca dyrektora podczas nieobecności, to jej pieczątka może brzmieć „Dyrektor wz. (imię i nazwisko osoby zastępującej)”.

Imiona i nazwiska pełnomocników instytucji kultury uprawnionych do dokonywania czynności prawnych w imieniu instytucji oraz zakres ich upoważnień powinny zostać wpisane do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora.

Autor: Maciej Karpiński