Od 1 stycznia 2023 r. emerytury stażowe – jest już projekt ustawy

Emerytura stażowa ma przysługiwać osobom z odpowiednio długim stażem pracy, bez względu na ich wiek. Rozwiązanie ma być adresowane zarówno do osób ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, jak i objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Zmiany wynikają z prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw  (druk sejmowy nr 1850). Projekt trafił do Sejmu. Nowelizacja miałaby objąć ustawę z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także ustawę z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników i ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Obecnie system emerytalny uzależnia prawo do emerytury głównie od spełnienia przez ubezpieczonego warunku dotyczącego osiągnięcia odpowiedniego wieku. Wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Każda osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu, z chwilą osiągnięcia tego wieku nabywa prawo do emerytury. Długość okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne wpływa zaś na wysokość emerytury. Z kolei nowe regulacje emerytalne mają stanowić będą wsparcie dla osób, którym przede wszystkim ze względu na utratę sił, trudno jest bez uszczerbku dla zdrowia kontynuować pracę do osiągnięcia wspomnianego wcześniej powszechnego wieku emerytalnego. Aby otrzymać emeryturę stażową, ubezpieczony musiałby legitymować się okresem ubezpieczeniowym – składkowym i nieskładkowym – wynoszącym w przypadku: kobiet – 39 lat, mężczyzn – 44 lata. Pracownicy z odpowiednio długim stażem pracy będą mogli samodzielnie podjąć decyzję, czy kontynuować zatrudnienie, czy też przejść na emeryturę stażową.

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Prawo i Finanse w Kulturze
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Prawo i Finanse w Kulturze

ZOBACZ OFERTĘ