Zmiany w aktach osobowych: od 21 marca i 7 kwietnia 2023 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie badania trzeźwości oraz pracy zdalnej pociągnęła za sobą zmiany w dokumentacji pracowniczej. Nowe dokumenty o charakterze informacyjnym przechowywane będą w części B akt osobowych. Dodana również zostanie część E, w której gromadzona będzie dokumentacja związana z kontrolą trzeźwości. Rozporządzenie w części dotyczącej badania trzeźwości wchodzi w życie 21 marca, natomiast w części dotyczącej pracy zdalnej wchodzi w życie od 7 kwietnia 2023 r. Sprawdź szczegóły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Z artykułu dowiesz się:

  • Akta pracownicze – co od 21 marca 2023 r. pracodawca zamieszcza w nowej części E
  • Akta pracownicze – jakie nowe dokumenty pracownicze od 7 kwietnia 2023 r. znajdą się w części B

Pracodawca będzie miał obowiązek przekazania nowemu pracownikowi, objętemu kontrolą trzeźwości lub kontrolą na obecność środków odurzających, przed dopuszczeniem go do pracy, informacji o wprowadzeniu takich kontroli, grupach lub grupie pracowników objętych kontrolą i sposobie jej przeprowadzania, w tym rodzaju urządzenia wykorzystywanego do kontroli, czasie i częstotliwości jej przeprowadzania.

Informacje te pracodawca będzie przekazywał pracownikowi w postaci papierowej lub elektronicznej. Dokumenty te będą przechowywane w części B akt osobowych.

Rozporządzenie przewiduje dodanie do akt nowej części E. Znajdą się w niej dokumenty związane z kontrolą trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu:

Nowe przepisy nakładają również na pracodawców obowiązek dostosowania do zmienianych przepisów sposobu przechowywania dokumentów związanych z kontrolą trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu, które zostały zgromadzone w aktach osobowych przed 21 marca 2023 r. Dostosowania takiego należy dokonać w terminie 14 dni, tj. do 3 marca 2023 r.

Akta pracownicze – co od 21 marca 2023 r. pracodawca zamieszcza w nowej części E

1.

informacje dotyczące kontroli trzeźwości pracownika przeprowadzonej przez pracodawcę (art. 221c § 6 Kodeksu pracy),

2.

informację dotyczącą badania stanu trzeźwości pracownika przeprowadzonego przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (art. 221d § 10 Kodeksu pracy),

3.

informacje dotyczące przeprowadzonej przez pracodawcę kontroli pracownika na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu (art. 221c § 6 i art. 221e § 2 Kodeksu pracy),

4.

informację dotyczącą badania pracownika na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu przeprowadzonego przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (art. 221d § 10 i art. 221f § 2 Kodeksu pracy).

Jak prowadzić część E akt osobowych

Dokumenty znajdujące się w części E akt osobowych pracownika przechowuje się w wydzielonych częściach dotyczących danej kontroli, którym przyporządkowuje się odpowiednio numery E1 i kolejne. W takim przypadku przechowywanie w porządku chronologicznym, numerowanie oraz tworzenie wykazu dokumentów dotyczy każdej z tych części.
W związku z usunięciem z akt osobowych pracownika informacji związanej z kontrolą trzeźwości pracownika lub kontrolą pracownika na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu oraz z badaniem pracownika na obecność w jego organizmie alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu przeprowadzonym przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego usuwa się całą wydzieloną część dotyczącą tej informacji, a pozostałym przyporządkowuje się następujące po sobie numer.

Akta pracownicze – jakie nowe dokumenty pracownicze od 7 kwietnia 2023 r. znajdą się w części B

1.

Począwszy od 7 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej. Nowelizowane przepisy rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej przewidują przechowywanie dokumentów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej w części B akt osobowych.

Autor: Redakcja poradnika Prawo i finanse w kulturze