Kontrola instytucji kultury przeprowadzana przez jej pracownika będącego członkiem komisji rewizyjnej rady gminy

Pytanie: Czy pracownik samorządowej instytucji kultury może być członkiem Komisji Rewizyjnej kontrolującej jednostkę w której pracuje?

Kierowca spowodował kolizję – co z badaniami lekarskimi

Pytanie: Pracownik będący kierowcą spowodował kolizję. Czy jest to wystarczająca przesłanka do skierowania kierowcy na badania lekarskie?

Jakie są konsekwencje przerwania 14-dniowego urlopu wypoczynkowego zwolnieniem lekarskim

Pytanie: Urlop wypoczynkowy 14-dniowy został przerwany zwolnieniem lekarskim pracownika. Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia kolejnego urlopu wypoczynkowego w liczbie 14 dni kalendarzowych, aby spełnić warunek z art. 162 kp. Czy urlop wypoczynkowy wykorzystany bezpośrednio po zakończonej absencji chorobowej liczy się do ciągłości urlopu sprzed zwolnienia lekarskiego.

Jakie działania instytucja kultury może finansować z dotacji podmiotowej

Pytanie: Nasz dom kultury przyłączył się do akcji „Różowa skrzyneczka” organizowaną przez fundację walczącą z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Zakupiliśmy trzy skrzyneczki i umieściliśmy w budynku domu kultury, biblioteki oraz na hali sportowej. Zakupiliśmy również środki ochrony osobistej, w celu zapełnienia w/w skrzyneczek. Czy samorządowa instytucja kultury może sfinansować taki zakup z dotacji podmiotowej? Dodam, że w statucie mamy m.in. zapis: „tworzenie i wyrównanie szans rozwoju różnych środowisk i pokoleń; wspieranie i uzupełnianie programów edukacyjnych”.

Jak zaksięgować nabycie licencji

Pytanie: Jak ująć w księgach rachunkowych zakup od firmy – „pozyskane licencje od dystrybutorów oraz nośników do projekcji filmowych w ramach realizowanego projektu „Kino Letnie”. Wartość jednej projekcji wynosi 1.093,33 zł brutto. Czy należy to rozpatrywać i zakwalifikować do „Wartości niematerialne i prawne” czy jako „Usługi obce”?

Jak rozliczyć pracę w godzinach nadliczbowych i w weekendy

Pytanie: Mam kilku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2, 3/4 i 5/8 etatu). Charakter pracy w naszym ośrodku stwarza konieczność pracy po godzinach najczęściej w weekendy. Pracownik pracuje normalnie 4 godziny, a w sobotę lub niedzielę, a czasami w oba te dni musi przepracować 8 godzin – ile dni wolnych powinienem mu oddać? I kolejna sprawa w tym zakresie. Organizowaliśmy wyjazdowy biwak letni dla dzieci uczęszczających na zajęcia w ramach naszego corocznego projektu „Wakacje z domem kultury”. Całą dobę moich czterech pracowników przez 4 dni jako opiekunowie było z dziećmi, czyli wypracowali sobie sporo nadgodzin. Jak rozliczyć te nadgodziny?

Jak rozliczyć pobyt pracownika w szpitalu

Pytanie: Osoba w wieku 43 lata chorowała w 2021 r. 33 dni (bez pobytu w szpitalu). Na 34. dzień przypadł pobyt w szpitalu. Czy za ten dzień płacimy 70%? Czy bierze się pod uwagę wszystkie dni nieobecności za czas zwolnienia czy tylko pobyt w szpitalu?

Instytucja kultury jako strona umowy użyczenia

Pytanie: Czy GOK w oparciu o zapisy ujęte w statucie, regulaminie organizacyjnym oraz w umowie użyczenia budynków świetlic wiejskich może organizować i finansować przeglądy np. techniczne budynków, ppoż. hydrantów, gaśnic itd.? Nadmieniam, iż środki finansowe na ten cel zostały uwzględnione w planie finansowym.

Dyrektor nie może podpisać umowy o pracę sam ze sobą

Pytanie: Dnia 31 grudnia 2022 r. kończy się dla mnie powołanie dyrektora. Do emerytury braknie mi rok i półtora miesiąca. Czy osoba mająca pełnomocnictwo może mi podpisać umowę o pracę w filii bibliotecznej, ponieważ we wrześniu 2022 r. z filii pracownica odchodzi na emeryturę i będzie wolny etat?

Czy sprawozdania finansowe może podpisywać wójt lub burmistrz

Pytanie: Między gminą a instytucją kultury zawarto porozumienie na wykonywanie obsługi finansowej (prowadzenie księgowości, prowadzenie kasy, prowadzenie spraw z naliczeniem wynagrodzenia). Kto powinien podpisywać poszczególne sprawozdania? Mowa o rocznych sprawozdaniach finansowych (bilans i RZiS), kwartalnych sprawozdaniach RB-N i RB-Z, kwartalnych rozliczeniach dotacji podmiotowej udzielonej przez gminę, sprawozdaniach opisowych z wykonania planu finansowego? Czy sprawozdania finansowe może podpisywać jednostka obsługująca, czyli wójt lub burmistrz, zaś w pozostałych przypadkach, z uwagi na charakter sprawozdań (zaciągnięcie zobowiązań i należności, rozliczenie przyznanej dotacji i opisowe wykonanie planu), jednostka obsługiwana, czyli dyrektor instytucji kultury?