Obowiązek stosowania kasy rejestrującej przez przedsiębiorcę niebędącego podatnikiem VAT

Pytanie: Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą musi posługiwać się kasą fiskalną? Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą wykonująca usługi budowlane jest zarejestrowana w CEIDG, sposób opodatkowania zryczałtowany – 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie jest podatnikiem VAT. Za wykonane usługi wystawia rachunek nie fakturę. Do tej pory nie posługiwał się kasą fiskalną. Czy przy obecnych zmianach powinien posługiwać się kasą fiskalną?

Jak zaksięgować zysk w instytucji kultury

Pytanie: Fundusz instytucji kultury w 2015 roku był ujemny. W następnych latach instytucja generowała co roku stratę, która była pokrywana z tego funduszu. W roku 2020 nastąpił zysk. Jakich księgowań teraz należy dokonać? Fundusz instytucji wykazuje saldo pewne: 20.549,21 zł, natomiast wynik finansowy wykazuje saldo po Ma: 21.646,41 zł. Czy całość zysku należy przenieść na Fundusz rezerwowy i zostawić Fundusz instytucji kultury ujemny? Czy można zysk przenieść na Fundusz instytucji kultury (pokrywając stratę) i w jakiej kwocie?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON – środki z zeszłego roku

Pytanie: Czy środki z roku 2020, które zostały na rachunku bankowym na koniec roku i z których można korzystać w 2021 roku, mogą być wykorzystane na pokrycie pozostałej część wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników instytucji kultury, a dofinansowanie z PFRON będzie przysługiwało w odniesieniu do tej części wynagrodzeń? Chodzi mi konkretnie te środki pieniężne. Nie mamy przychodów z tego roku.

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON

Pytanie: Czy samorządowa IK może skorzystać z dofinansowana PEFRON do wynagrodzenia pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli na część wynagrodzenia otrzymujemy zwrot z urzędu pracy, a drugą część wynagrodzenia pokrywamy ze środków własnych? Te środki własne to pieniądze, które zostały na rachunku bankowym z roku 2020. Z racji obostrzeń COVID-19 nie uzyskaliśmy jeszcze przychodów w 2021 roku. Środków pieniężnych z 2020 roku nie stanowią dotacje podmiotowe czy celowe bo należy je rozliczyć i ewentualnie oddać/zwrócić. Środki pochodzą ze sprzedaży biletów, z organizowanych zajęć sportowych, sponsoringu. Wiem, że nie mogą pochodzić z wynajmu majątku np. sali. Ale czy środki te mogą służyć do pokrycia części wynagrodzenia pracownika, na którą chcemy starać się o zwrot z PEFRONU? Dodam, że IK nie płaci składek do PEFRONU z racji niskiego zatrudnienia (poniżej 25 etatów).

Czy można zawrzeć porozumienie między instytucjami dotyczące podziału płatności za program płacowy

Pytanie: Jestem księgową zatrudnioną na część etatu w gminnej bibliotece publicznej oraz część etatu w gminnym ośrodku kultury, gdzie prowadzę płace dla obu instytucji kultury. Od lipca chcemy zmienić program płacowy, który będzie opłacany w formie rocznego abonamentu. Program będzie obsługiwał obie instytucje, ale faktury wystawiane będą w całości na gminny ośrodek kultury. Czy w takiej sytuacji należy zawrzeć porozumienie między instytucjami dotyczące podziału płatności za program? W jaki sposób napisać porozumienie? I w jaki sposób księgować faktury? Dodam, że obie instytucje są zwolnione z VAT.

Zatrudnienie emeryta. Finanse instytucji kultury

Pytanie: Dnia 28 lipca pracownik odchodzi na emeryturę, zostaje mu wypłacona odprawa emerytalna, czy mogę 29 lipca przyjąć go do pracy z powrotem na to samo stanowisko? W swoim budżecie mam utworzony fundusz nagród rocznych dla pracowników. Czy burmistrz, jako organizator, bądź też rada gminy, może mi narzucić kiedy mam wypłacić nagrody? Czy prawidłowym jest nakaz zwracanie się do niego o zezwolenie na wypłacenie przedmiotowych nagród? Jest to przecież składowa mojego budżetu, którym dysponuje. W myśl tej zasady musiałbym się zwracać do niego o zgodę na każdy wydatek z budżetu.

Zatrudnianie członków zespołów artystycznych – umowa o dzieło czy umowa zlecenia

Pytanie: Mam pytanie związane z tematem zatrudniania członków zespołów artystycznych na umowę o dzieło. ZUS dość często kwestionuje tego typu umowy traktując choćby wykonanie koncertu jako zlecenie (umowę starannego działania). Niewątpliwie kwestią sporną jest zawsze treść tych umów. Zadam pytanie bezpośrednio: czy umowa zawierana z członkiem zespołu, której treścią jest „publiczne wykonywanie autorskich programów artystycznych z pełnią praw autorskich składających się z utworów ludowych na konkursach, przeglądach, koncertach, uroczystościach itp.” jest poprawnie sformułowana i czy może stanowić przedmiot umowy o dzieło?

Zajęcia płatne a kasa fiskalna

Pytanie: Jak poprawnie rozwiązać kwestię zajęć płatnych w domu kultury, jeśli nie posiadamy kasy fiskalnej?

Wydatek związany z wynajmem pomieszczenia a dotacja podmiotowa

Pytanie: W naszej instytucji kultury pojawił się wydatek za energię elektryczną, która związana jest ze statutową działalnością gospodarczą IK – wynajmem pomieszczenia. Od początku roku nie uzyskujemy żadnych przychodów z tego tytułu. Czy wydatek ten możemy pokryć z dotacji podmiotowej, z racji tego, że jest ona przeznaczona na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, czy raczej ze środków wykazanych w CIT/8 za poprzedni rok, jako dochód wolny od podatku? Koszt energii elektrycznej jest kosztem uzyskania przychodów. Nie dotyczy on bezpośrednio kulturalnej działalności statutowej, lecz innego rodzaju działalności – dodatkowej działalności gospodarczej.

Umorzenie podatku VAT przy zawieszeniu działalności

Pytanie: Proszę o odpowiedź na następujące pytania: 1. W związku z zawieszeniem działalności kinowej na skutek COVID-19 nie otrzymaliśmy zapłaty od operatora kina za wystawione faktury za okres VII-XII.2020 r., z czego na koniec roku 2020 r. dokonaliśmy 30% odpisu aktualizującego należności, co obciążyło nasze koszty. Pozostałą należność organizator umorzył operatorowi kina. Czy w związku z tym możemy skorzystać z ulgi na złe długi, aby odzyskać VAT należny? 2. Czy VAT z umorzonych należności jest kosztem uzyskania przychodów? i czy musimy zapłacić od niego podatek od osób prawnych? 3. W związku z nieodpłatnym przekazaniem środków trwałych organizatorowi musimy zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych od części niezamortyzowanej środków trwałych, które obciążyły nasze koszty? Jeśli tak, to proszę o podanie podstawy prawnej.