Prowadzenie ewidencji na kontach analitycznych dla nowego projektu w instytucji kultury

Pytanie: Nasza instytucja kultury będzie realizowała projekt. Dofinansowanie zadania wyniesie 63,63% wartości projektu. Refundacja środków pieniężnych po zrealizowaniu projektu wpłynie na nasz rachunek główny (przed realizacją projektu otrzymamy od organizatora pożyczkę oraz dotację celową na wkład własny). Nie jest wymagany do tego projektu osobny rachunek pomocniczy, w związku z czym nie będę tworzyć osobnego rejestru na realizacje tego projektu w programie księgowym. Do realizacji projektu wymagane są osobne konta księgowe. Czy mogę dopisać konta analityczne do istniejących kont syntetycznych? Czy takie postępowanie będzie prawidłowe? Czy muszę tworzyć specjalny dokument wprowadzający zmiany do polityki rachunkowości w związku z zawartą umową o dofinansowanie zadania?

Podwyżka wynagrodzenia dyrektora instytucji kultury

Pytanie: Czy dyrektor instytucji kultury może dostać podwyżkę pensji w ciągu roku? Budżet jest już ustalony na bieżący rok. Czy w takim przypadku należy wystąpić o podniesienie wysokości dotacji podmiotowej?

Okresowa zmiana wymiaru czasu pracy w instytucji kultury

Pytanie: Nasz pracownik w świetlicy zatrudniony jest na niepełny etat. W okresie intensywnym np. podczas wakacji niepełny etat nie wystarcza. Czy jest możliwe, aby podwyższyć pracownikowi etat tylko na określony czas np. na okres od 1 lipca 2023 r. do 30 sierpnia 2023 r., równocześnie podnosząc jego wynagrodzenie? Czy można taki zapis umieścić w porozumieniu zmieniającym warunki pracy i płacy?

Odpoczynek tygodniowy pracownika instytucji kultury

Pytanie: Instytucja kultury jest czynna od poniedziałku do soboty. Niedziela jest dniem wolnym od pracy. Pracownicy działów obsługi czytelników pracują w systemie podstawowym, w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym, objęci są ruchomym czasem pracy. Pracownicy pracują zgodnie z harmonogramem, praca jest planowana od poniedziałku do soboty, dni wolne (W5) z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy ustalane są odrębnie dla poszczególnych pracowników w ich harmonogramach. Godziny pracy w harmonogramach są planowane w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 7.00 do 15.00 lub od 10.00 do 18.00 (różnie w różnych tygodniach), a w środy i soboty od 7.00 do 15.00. Najczęściej harmonogram jest planowany tak, że w jednym tygodniu pracownik pracuje 6 dni, a w następnym 4 dni. Zdarza się, że okres rozliczeniowy rozpoczyna się od niedzieli lub poniedziałku i wówczas pojawia się problem, czy przy tak ustalonym grafiku tj. 6 dni pracy w danym tygodniu jest zachowany odpoczynek tygodniowy? Czy można uznać, że pracownik, który kończy pracę w sobotę o godzinie 15.00 ma wolną niedzielę zgodnie z Kodeksem pracy (jak co tydzień) i przychodzi do pracy w poniedziałek na godzinę 7.00 ma zachowany w danym tygodniu odpoczynek tygodniowy? Jeśli nie, to czy w takich tygodniach danego okresu rozliczeniowego, aby zachować odpoczynek tygodniowy należy planować dzień wolny W5 już przed pracującą sobotą dla danego pracownika np. piątek? Jak rozwiązać problem odpoczynku tygodniowego przy tak niekorzystnym ułożeniu kalendarza gdy pierwszym dniem okresu rozliczeniowego jest niedziela lub poniedziałek?

Obowiązek uzyskania informacji z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w instytucji kultury

Pytanie: Czy mamy obowiązek sprawdzać naszych pracowników instruktorów, którzy prowadzą zajęcia różnego rodzaju z dziećmi, wyjeżdżają na jednodniowe wycieczki i bibliotekarzy, którzy też prowadzą zajęcia biblioteczne z dziećmi w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym. Mam zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Czy to wystarczy (w KRK zawarte jest wszystko w tym Rejestr Sprawców na Tle Seksualnym)?

Jednorazowa sprzedaż złomu z likwidacji środka trwałego instytucji kultury a rejestracja w BDO

Pytanie: Czy instytucja kultury może sprzedaż złom z likwidacji środka trwałego i wystawić fakturę? Czy w związku z tą jednorazową sytuacją musi zarejestrować się w BDO? Zaznacza się, iż Instytucja kultury korzysta z podmiotowego zwolnienia od VAT.

Jak zaksięgować sprzedaż książek przez bibliotekę

Pytanie: Samorządowa biblioteka publiczna nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Korzysta ze zwolnienia podmiotowego. Biblioteka prowadzi kasę, ale nie posiada kasy fiskalnej, korzysta ze zwolnienia podmiotowego. Biblioteka przeprowadziła selekcję księgozbioru. Wycofane książki biblioteka chciałaby sprzedać za symboliczną złotówkę za egzemplarz osobom fizycznym, np. podczas spotkania w bibliotece lub na festynie. Jak zaksięgować taką sprzedaż? W jaki sposób udokumentować taką operację?

Czy pracodawca ma obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy zdalnej

Pytanie: Czy w bibliotece musi być regulamin pracy zdalnej? Pomimo że nie ma możliwości wypożyczania książek z domu. Czy w tym przypadku można zrobić zarządzenie że biblioteka nie prowadzi pracy zdalnej?

Czy biblioteka ma obowiązek wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników

Pytanie: Czy na podstawie nowych przepisów biblioteka musi mieć regulamin odnośnie z kontrolą trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu.

Zapewnienie stażyście materiałów związanych z realizacją stażu w bibliotece

Pytanie: Samorządowa biblioteka publiczna przyjęła stażystę na podstawie umowy trójstronnej. W związku z przyjęciem stażysty biblioteka może ubiegać się od organizatora stażu o refundację wydatków związanych z realizacją stażu w kwocie netto. Biblioteka utrzymuje się z dotacji podmiotowej organizatora, nie ma własnych dochodów, nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i korzysta ze zwolnienia podmiotowego. Czy biblioteka może opłacić z dotacji podmiotowej faktury/rachunki za zakupy drobnych materiałów związanych z realizacją stażu, a następnie ubiegać się u organizatora stażu o zwrot kwoty netto wynikający z faktur? A jeśli nie, to jakie jest możliwe rozwiązanie aby biblioteka dokonała zakupów drobnych materiałów związanych z realizacją stażu nie posiadając w własnych dochodów z działalności?