Obowiązki płatnika do końca lutego 2017 roku

Płatnicy mają obowiązek dokonać rocznego rozliczenia podatników (m.in. pracowników), którzy złożyli w wymaganym terminie, tj. przed 10 stycznia następnego roku, oświadczenie PIT-12 (przed 10 stycznia 2017 r. przy rozliczeniu za 2016 r.) – art. 37 ust. 1 ustawy o PIT. Jeśli jednak podatnik nie złoży oświadczenia PIT-12 lub złoży je po terminie, płatnik, co prawda nie musi, ale może rozliczyć jego podatek dochodowy. Zależy to wówczas od jego woli.

Obowiązki instytucji kultury płatnika do końca stycznia 2017 roku

Złożenie przez podatnika oświadczenia PIT-12 przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym, spowoduje, że pracodawca będzie miał obowiązek rozliczenia podatku dochodowego pracownika w zeznaniu PIT-40. Oświadczenie PIT-12 trzeba składać w podanym terminie co roku, jeśli podatnik chce, aby jego podatek rozliczył płatnik. Nie tu znaczenia okoliczność, że sytuacja podatnika nie uległa zmianie. Z oświadczenia PIT-12 powinno wynikać, że osoba je składająca:

mężczyzna sprawdza zawartość portfela

Jak rozliczać kwotę wolną od podatku w 2017 r. i PIT-y za 2016 r.

Od 1 stycznia 2017 r. kwota wolna od podatku zależy od wysokości dochodów podatnika. Jednak nowy mechanizm będziemy stosować dopiero w rocznych zeznaniach podatkowych, czyli na etapie kalkulowania rocznego zobowiązania podatkowego. Oznacza to, że przywilej wynikający z wyższej kwoty wolnej od podatku będzie odczuwalny dopiero w 2018 roku.