Jak sporządzić rozliczenie podatkowe zleceniobiorców i nierezydentów za 2021 rok – przykłady, formularze

Płatnicy przekazują świadczenia na rzecz współpracowników, głównie zleceniobiorców i wykonawców dzieła, ale też np. menedżerów. Świadczenia na ich rzecz zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Sprawdź obowiązujące formularze PIT.

Jak rozliczyć pracowników z podatku dochodowego za 2021 r. – instrukcja dla płatników krok po kroku

Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek od dokonywanych przez siebie świadczeń ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych. Sprawdź aktualne wzory formularzy PIT za 2021 rok. Przekonaj się, jakie nowe przepisy dotyczące rozliczania PIT weszły w życie w 2021 roku.

Polski Ład: jak kalkulować zaliczkę na podatek według Polskiego Ładu, a jak zaliczkę na podatek według zasad z 2021 r.

Minister Finansów wydał 7 stycznia 2022 r. rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Rozporządzenie ma zastosowanie do przychodów z pracy na etacie jak również z tytułu umów cywilnoprawnych. Sprawdź, jak kalkulować zaliczkę na podatek według Polskiego Ładu, a jak zaliczkę na podatek według zasad z 2021 r.

Jak obliczać zaliczki na PIT zgodnie z rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 r. - instrukcja dla płatników krok po kroku

Od 8 stycznia 2022 r. obowiązuje rozporządzenie dotyczące przedłużenia terminów płatności zaliczek na podatek dochodowy odprowadzanych przez płatników od przychodów m.in. ze stosunku pracy oraz z umów zlecenia. W założeniu twórców tych przepisów mają one zniwelować różnicę między zaliczkami obliczanymi według nowych zasad wprowadzonych Polskim Ładem a obliczanymi według „starych” zasad. Sprawdź, co oznacza nadwyżka zaliczki obliczonej w 2022 r. nad zaliczką obliczoną według zasad obowiązujących do końca 2021 r. Jak wtedy pobierać zaliczkę na PIT?

Zmiana zasad obliczania zaliczek na PIT. Problem z nowym rozporządzeniem

Z nowych przepisów wydanych przez ministra finansów wynika, że płatnicy obliczający zaliczki na PIT od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom i zleceniobiorcom w 2022 roku, powinni to robić według zasad obowiązujących w 2021 roku, jeśli są one korzystniejsze dla zatrudnionych.

Zmiana zasad obliczania zaliczek na PIT od 8 stycznia 2022 r. – jak stosować nowe przepisy w praktyce

Z nowych przepisów wydanych przez ministra finansów wynika, że płatnicy obliczający zaliczki na PIT od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom i zleceniobiorcom w 2022 roku, powinni to robić według zasad obowiązujących w 2021 roku, jeśli są one korzystniejsze dla zatrudnionych.

Sprawdź, w jakich sytuacjach warto składać wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej

Zbliżają się pierwsze w 2022 r. terminy rozliczania i wypłat wynagrodzeń po wejściu w życie Polskiego Ładu. Pojawiają się również wątpliwości, ponieważ pracownicy przed pierwszą w 2022 r. wypłatą muszą zadecydować czy korzystać z ulgi dla klasy średniej czy złożyć wniosek u o jej niestosowanie. Sprawdź, czy warto składać wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Poznaj 3 sytuacje, kiedy warto sprawdzić.

ZUS: o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można wnioskować online lub w placówkach ZUS

Osoby, które nie mogą elektronicznie wnioskować o świadczenie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego albo mają z tym problemy, mogą to zrobić w każdej placówce ZUS.W poniedziałek (10 stycznia) m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk w urzędzie wojewódzkim w Łodzi mówili m.in. o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym (RKO).Procedurą przyznawania tego nowego świadczenia i jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych."Czas złożenia elektronicznego wniosku to średnio 12 minut. W sieci dokument można złożyć całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Osoby, które nie mogą elektronicznie wnioskować o świadczenie z RKO albo mają z tym problemy, mogą to zrobić w placówce ZUS w godzinach jej urzędowania" – powiedział wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.Rodzinny kapitał opiekuńczy to rozwiązanie zaproponowane przez rząd w programie Polski Ład. Jest nowym świadczeniem dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. miesięcy do 35. miesiąca życia. To w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko, a pieniądze z RKO przysługuje bez względu na dochód rodziny.

ZUS: gminy samodzielnie pozyskują dane do dodatków osłonowych

Osoby zainteresowane dodatkami osłonowymi, które przyznają gminy, nie muszą występować do ZUS o zaświadczenie dotyczące otrzymywanych świadczeń. Gminy mają obowiązek samodzielnie pozyskiwać dane niezbędne do ustalenia dochodu w celu rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego.Wszystkie dane niezbędne do ustalenia dochodu w celu rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, gminy mają obowiązek pozyskać samodzielnie, drogą elektroniczną, za pośrednictwem odpowiednich usług dostępnych w systemach informatycznych – przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska.Dlatego osoby, które są zainteresowane dodatkami osłonowymi, nie muszą uzyskiwać zaświadczenia dotyczącego świadczeń wypłacanych im przez ZUS.Wnioski o dodatek osłonowy należy składać w urzędzie gminy właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

dwie kobiety sprawdzają coś w dokumentach

Wnioski o żłobkowe ZUS przyjmie od 1 kwietnia 2022 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 kwietnia 2022 r. będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wnioski należy składać tylko drogą elektroniczną, a obecnie składane przez rodziców oświadczenia z danymi dzieci i rodziców nie są wnioskami.