Raport GUS: Działalność centrów kultury, domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic w 2020 r.

W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, od 12 marca 2020 r., ograniczona została możliwość prowadzenia działalności m.in. przez podmioty kultury, które z dnia na dzień musiały zamknąć swoje obiekty. Wprowadzone czasowe ograniczenia spowodowały zmiany w funkcjonowaniu podmiotów działających w obszarze kultury w aspekcie realizacji działań kulturalnych. Część jednostek w tym czasie nie podejmowała żadnej działalności związanej z przygotowywaniem i udostępnianiem oferty kulturalnej, a część starała się dotrzeć do odbiorcy udostępniając swoją ofertę w Internecie. Ograniczenia w działalności podmiotów kultury w poszczególnych miesiącach miały różny zakres i formy, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Najwięcej centrów kultury, domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic działało w województwie małopolskim (453), a najmniej w województwie lubuskim (72). W załączniku znajdziesz raport GUS.

PESEL dla cudzoziemców do celów do PIT – zmiana przepisów

PESEL dla cudzoziemców do celów do PIT – zmiana przepisów

Dnia 1 czerwca 2021 r. weszła w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Dzięki temu płatnicy będą mogli wywiązywać się z obowiązku wskazywania identyfikatora podatkowego pracowników – cudzoziemców, którzy mogą do celów podatkowych ubiegać się o nadanie numeru PESEL.

Nadchodzą zmiany w ustalaniu uprawnień i wypłaty zasiłków z ZUS

Nadchodzą zmiany w ustalaniu uprawnień i wypłaty zasiłków z ZUS

Rada Ministrów zajmuje się projektem zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i innych ustaw. W ramach tego projektu mają zostać zmienione niektóre zasady ustalania prawa do świadczeń chorobowych w razie choroby i macierzyństwa. Poznaj 6 najważniejszych zmian w zasiłkach wraz z przykładami.

Kontrole trzeźwości pracowników

Kontrole trzeźwości pracowników – już wkrótce bez obaw o karę z UODO

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która umożliwi pracodawcom kontrole trzeźwości pracowników. Jeśli przepisy chociaż w takim kształcie, jak aktualnie proponowany zaczną obowiązywać, pracodawcy mają szansę zyskać zadowalające procedury kontroli – ocenia adw. Karolina Kołakowska, ekspert prawa pracy z Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.

Co z ulgą dla młodych w przypadku umowy zlecenia

Co z ulgą dla młodych w przypadku umowy zlecenia

Jeżeli umowy zlecenia nie wprowadzają rozróżnienia na wynagrodzenie podstawowe oraz honorarium za przeniesienie praw autorskich, to wynagrodzenia z takich umów nie są przychodem z praw majątkowych, a z umów zlecenia. W związku z tym zastosujemy tu ulgę dla młodych. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 maja 2021 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.321.2021.1.MKA).

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 25 czerwca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 25 czerwca 2021 r.

Od 9 listopada 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłaty zasiłku został przedłużony do 24 grudnia 2020 r. oraz od 28 grudnia 2020 r. do 25 czerwca 2021 r. Sprawdź, jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w formie elektronicznej.

Jak będą oskładkowane zlecenia

Umowy zlecenia obecnie i po wprowadzeniu programu Polski Ład – sprawdź koszty zleceniodawcy i zleceniobiorcy

Zapowiedziane w programie Polski Ład zmiany znacząco zmienią relacje na rynku pracy. Wyższa kwota wolna od podatku, brak odliczenia składki zdrowotnej, oskładkowanie umów zlecenia czy prowadzona przez ZUS automatyzacja rozliczeń istotnie wpłyną na funkcjonowanie systemu – zapowiada się rewolucja. Sprawdź, jakie zmiany zajdą w oskładkowaniu umów w kierunku kontraktu jednolitego.

Zmiany przepisów o dotacjach na remont i prace konserwatorskie zabytków

Od 22 kwietnia 2021 r. weszły w życie zmiany wrozporządzeniu w sprawie dotacji celowej na prace konserwatorskie lub restauratorskie przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru. Zmieniono rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 16 sierpnia 2017 r. regulujące te kwestie.

Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19

Zdaniem MRPiT: Czy pracodawca może wymagać zaszczepienia się przeciwko COVID-19

Czy istnieją przypadki, w których pracodawca może wydać pracownikowi wiążące polecenie poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 i czy może on sam uznać, że na określonych stanowiskach takie szczepienie jest obowiązkowe? Czy pracodawca może rozwiązać umowę z pracownika, który się nie zaszczepił? Odpowiedzi m.in. na te pytania udzielił resort pracy.

Wydawanie świadectw pracy, sprostowań i kopii

Co to znaczy, że mamy 7 dni na wydanie świadectwa pracy? Kiedy wydajemy świadectwo pracy i z jaką datą, jeśli zatrudnienie kończy się w sobotę? W jakiej formie wydajemy kopię świadectwa pracy? Jak postąpić, gdy pracownik prosi o kopię świadectwa a w aktach go nie ma lub ma poważne braki? Jak oznaczyć sprostowanie świadectwa pracy? Czy zostawić błędną wersję w aktach?