Pracownik po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 – co to oznacza dla pracodawcy

Pracownik po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 – co to oznacza dla pracodawcy

Od 20 marca 2021 r. osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 jest zwolniona z obowiązku odbycia kwarantanny. Takie samo zwolnienie dotyczy osób, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Nowe przepisy są korzystne dla pracodawców. Ułatwiają bowiem organizowanie pracy i zapewnienie ciągłości funkcjonowania zakładu.

Pracodawcy apelują o akcję szczepień pracowników

Pracodawcy apelują o szczepienia aktywnych zawodowo

Należy zmienić zasady szczepień i skupić się na osobach aktywnych zawodowo – przekonują w opublikowanym liście otwartym Pracodawcy RP.

Pomoc z tarczy antykryzysowej – co zweryfikować, zanim zjawi się kontrola ZUS

Pomoc z tarczy antykryzysowej – ZUS i KAS zapowiadają drobiazgowe kontrole

Bardzo ważną częścią wsparcia określonego w tarczy antykryzysowej są różnego rodzaju ulgi, ułatwienia, zwolnienia dotyczące wsparcia na gruncie ubezpieczeń społecznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę ZUS i KAS, w trakcie których zostaną zweryfikowane składane przez przedsiębiorców wnioski i oświadczenia. Sprawdź, które dokumenty będą sprawdzane. Uchroń się przed koniecznością zwrotu świadczenia wraz z odsetkami, a także przed grzywną.

Zwolnienie od pracy na szczepienie na COVID-19

Czy pracodawca musi zwolnić pracownika od pracy na szczepienie na COVID-19 – odpowiedź resortu pracy z 14 kwietnia na zapytanie Portalu kadrowego

Sprawdź, na podstawie jakiego dokumentu pracownik udający się na szczepienie przeciwko COVID-19 w czasie pracy ma prawo do zwolnienia od pracy. Czy jako wyjście prywatne, na które musi zgodzić się pracodawca, ewentualnie jako urlop na żądanie? Czy planowane są jakieś zmiany w tym zakresie? Jak wykazać w ewidencji czasu pracy czas szczepienia (zarówno te, na które pracownik sam się zapisał, jak i to, które potencjalnie będzie organizował pracodawca)? Jako czas pracy czy jako zwolnienie od pracy?

Świadczenia z tytułu kwarantanny oraz izolacji w warunkach domowych od 20 marca 2021 r. – przykłady

Kwarantanna oraz izolacja w warunkach domowych od 20 marca 2021 r. – przykłady

Sprawdź, jakie świadczenia przysługują obecnie osobie poddanej kwarantannie albo – gdy stwierdzono u niej zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – izolacji w warunkach domowych, za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. Zwróć uwagę, że w dniu 20 marca 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Czy instytucja kultury może pozyskiwać informacje o zakażeniach COVID-19 wśród personelu

Czy pracodawca może wejść w posiadanie informacji o zakażeniach wśród pracowników, a także osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne? Które przepisy prawa na to pozwalają? Sprawdź, pogodzić przepisy sanitarne, Kodeks pracy i RODO.

Do 10 maja 2021 r. trwa nabór do programu „Konwersja cyfrowa domów kultury”

Doposażenie domów kultury w sprzęt IT oraz rozbudowany pakiet szkoleń podnoszących kompetencji cyfrowe pracowników tych instytucji – to dwa główne założenia konkursu grantowego MKiDN „Konwersja cyfrowa domów kultury”. Wsparcie otrzyma docelowo 200 samorządowych domów, centrów i ośrodków kultury. Nabór wniosków do programu rozpoczął się 16 kwietnia.

Zwolnienie ze składek ZUS od umów zlecenia do 30 kwietnia 2021 r. – obowiązki zleceniodawcy

Zleceniobiorca, który zawarł umowę do 31 marca 2021 r. i jej przedmiot związany jest z działalnością twórczą, artystyczną, w zakresie architektury oraz usługi architektoniczne i na rzecz muzeów, może złożyć wniosek o zwolnienie zleceniodawcy z obowiązku naliczania za niego składek. Zleceniodawca może – na wniosek zleceniobiorcy – zostać zwolniony z obowiązku obliczania, potrącania z dochodu zleceniobiorcy i opłacania składek ZUS, należnych za okres od 1 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r. Sprawdź, jak dopilnować formalności wobec ZUS.

Tarcza antykryzysowa: zleceniobiorcy mają 7 dni od zawarcia umowy cywilnoprawnej na złożenie wniosku RZN

Tarcza antykryzysowa: zleceniobiorcy mają 7 dni od zawarcia umowy cywilnoprawnej na złożenie wniosku RZN

Zleceniobiorca, który zawarł umowę do 31 marca 2021 r. i jej przedmiot związany jest z działalnością twórczą, artystyczną oraz w zakresie architektury może złożyć wniosek o zwolnienie zleceniodawcy z obowiązku naliczania za niego składek. Wniosek RZN musi trafić do ZUS przez PUE ZUS w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Sprawdź, czy zleceniobiorca musi poinformować swojego zleceniodawcę o złożeniu wniosku RZN.

Sprawozdanie finansowe za 2020 rok

Sprawozdanie finansowe za 2020 rok składane do KAS – sprawdź, o czym pamiętać

Termin na sporządzenie zeznania podatkowego dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej został przesunięty do 30 czerwca 2021 r. O 3 miesiące zostanie też przesunięty termin złożenia sprawozdania finansowego za 2020 rok. Wiele jednostek sprawozdanie finansowe za 2020 rok ma już jednak gotowe. Na co zwrócić uwagę przekazując dokumenty do szefa KAS?