Pakiet medyczny z polisą za 1 zł – bez składek ZUS

Jeśli pracownicy dokładają się do składki ubezpieczeniowej co wynika z zapisu regulaminowego, to przychód w części finansowanej przez pracodawcę nie jest objęty składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Interpretacja indywidualna ZUS w Lublinie z 3 czerwca 2015 r. (WPI/200000/43/623/2015)

Odszkodowanie za naruszenie praw autorskich nie może być zbyt wysokie

Odszkodowanie za naruszenie praw autorskich nie może być zbyt wysokie

Podmiot (twórca) uprawniony z tytułu autorskich praw majątkowych nie może uzyskiwać możliwości dochodzenia takiego roszczenia odszkodowawczego, które całkowicie odrywałoby się od wielkości poniesionej przez niego szkody i stanowiło jej wielokrotność. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 czerwca 2015 r. (sygn. akt SK 32/14)

Dodatkową odprawę wypłaconą pracownikowi na podstawie układu zbiorowego trzeba opodatkować

Dodatkową odprawę wypłaconą pracownikowi na podstawie układu zbiorowego trzeba opodatkować

Zakładowy układ zbiorowy przewiduje wypłatę niektórym pracownikom dodatkowej odprawy. Świadczenie to nie jest odszkodowaniem ani zadość uczynieniem, więc nie jest wolne od podatku. Nie ma też na to wpływu podstawa przyznania odprawy. Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 czerwca 2015 r. (nr IBPB-2-1/4511-20/15/MD)

Samo zapłacenie maksymalnej składki nie daje prawa do maksymalnego zasiłku macierzyńskiego

Zapłata składki na ubezpieczenie chorobowe liczonej od maksymalnej podstawy wymiaru dla osób prowadzących działalność pozarolniczą nie daje prawa do zasiłków macierzyńskich i rodzicielskich w kwocie równej najwyższej podstawie wymiaru, gdy składka była opłacona w miesiącu, w którym urodziło się dziecko. Zaś sama zapłata składki ZUS nie oznacza zgłoszenia do ubezpieczenia, które powinno nastąpić przed zapłatą składki i na piśmie. Wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2015 r. (sygn. akt I UK 376/14)

wypadek przy pracy

Rentę cywilnoprawną może otrzymać także pracownik zdolny do pracy

Niezdolność do pracy warunkująca otrzymanie świadczeń z ubezpieczeń społecznych nie jest tożsama z niezdolnością do pracy zarobkowej, określoną w art. 444 § 2 Kodeksu cywilnego jako przesłanka uzyskania renty cywilnoprawnej z powodu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Wyrok Sądu Najwyższego z 9 lipca 2015 r. (sygn. akt I PK 243/14)

Zlecenie zawarte nawet z inną firmą może powodować obowiązek zapłaty za nadgodziny

Zlecenie zawarte nawet z inną firmą może powodować obowiązek zapłaty za nadgodziny

Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej, poza normalnymi godzinami pracy, pracownika przez inną firmę, powiązaną jednak z pracodawcą w taki sposób, że praca będzie faktycznie nadal świadczona na rzecz pracodawcy powoduje powstanie obowiązku zapłaty lub uzupełnienia należności za nadgodziny niezależnie od wypłaconego wynagrodzenia za wykonanie zlecenia. Wyrok Sądu Najwyższego z 8 lipca 2015 r. (sygn. II PK 282/14)

Zapłata za wzór użytkowy – tylko gdy pracodawca ma ze wzoru korzyści

Zapłata za wzór użytkowy – tylko gdy pracodawca ma ze wzoru korzyści

Aby pracodawca miał obowiązek zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z opracowanego przez pracownika wzoru użytkowego, wzór ten musi być przejęty przez pracodawcę. Pracodawca musi uzyskać dla niego ochronę prawną oraz musi odnieść korzyści z korzystania z tego wzoru. Wyrok Sądu Najwyższego z 8 lipca 2015 r. (sygn. II PK 168/15)

Wojsko zalicza się do prac szczególnych pod pewnymi warunkami

Możliwe jest zaliczenie okresu zasadniczej służby wojskowej do okresów pracy w szczególnym charakterze, warunkującej uzyskanie wcześniejszej emerytury, o ile zostaną spełnione warunki wskazane w przepisach szczególnych – np. rozpoczęcie zatrudnienia nie później niż określona liczba dni wskazana w rozporządzeniu z 1968 roku. Uchwała Sądu Najwyższego z 2 lipca 2015 r. (sygn. akt III UZP 4/15)

Odprawa z tytułu zwolnień grupowych także dla zwalniającego się pracownika

Jeżeli pracownik rozwiązał umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracodawcy, może także ubiegać się o wypłatę odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych. Uchwała 3 sędziów Sądu Najwyższego z 2 lipca 2015 r. uchwałę (sygn. III PK 4/15)

Niezgodna z prawem decyzja nie ma wpływu na emeryturę byłego funkcjonariusza państwowego

Decyzja personalna od wydaleniu dyscyplinarnym ze służby, która nie została unieważniona, pozostaje nadal w obrocie prawnym, nawet jeżeli stwierdzono jej niezgodność z prawem. W takim wypadku były funkcjonariusz może tylko wnioskować o wypłatę odszkodowania, natomiast nie ma to wpływu na wysokość jego emerytury. Wyrok Sądu Najwyższego z 8 lipca 2015 r. (sygn. II UK 309/14)