Trzeźwość pracowników

Badanie trzeźwości pracowników – nawet negatywny wynik badania trzeba dokumentować

Od 21 lutego 2023 r. obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z 16 lutego 2023 r. w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika (Dz.U. z 2023 r. poz. 317). W nowych przepisach określono warunki i metody przeprowadzania przez pracodawcę badań trzeźwości, a także sposób dokumentowania tych badań.

Zapis do PPK

Autozapis do PPK – 28 lutego 2023 r. ważny termin dla pracodawców

Do 28 lutego 2023 r. pracodawcy powinni poinformować pracowników o ponownym autozapisie do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Powiadomienie pracowników o ponownym autozapisie jest obowiązkiem informacyjnym pracodawcy. Autozapis obejmuje osoby w wieku 18–55 lat, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Nie ma przy tym znaczenia, czy rezygnacja ta została złożona przed zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK, czy też osoby te zrezygnowały w trakcie oszczędzania.

10 błędów w rachunku

10 błędów w rachunku zysków i strat – wskazówki eksperta, jak ich unikać

Luty i marzec to czas, gdy jednostki intensywnie pracują nad przygotowaniem sprawozdania finansowego  i wszystkich jego elementów, w tym rachunku zysków i strat. Zapraszamy do obejrzenia porady video, w której ekspert zwróci uwagę na najczęstsze błędy w rachunku zysków i strat.

10 błędów w bilansie

10 błędów w bilansie – sprawdź, jak ich unikać

Zbliża się czas przygotowania sprawozdania finansowego za 2022 rok. Jak prawidło zaprezentować pozycje w bilansie? Jak uniknąć błędów w bilansie? Wyjaśnienie w poradzie video.

Zasady podlegania ubezpieczeniom w 2023 roku – nietypowe przypadki

Zasady podlegania ubezpieczeniom w 2023 roku – nietypowe przypadki

Czasami pojawiają się nietypowe sytuacje w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Wtedy musimy zderzyć się z tymi nietypowymi przypadkami związanymi z zasadami podlegania ubezpieczeniom społecznym i je rozliczyć. Zapraszamy do obejrzenia szkolenia radcy prawnego Andrzeja Radzisława, który opowie tak to należy prawidłowo wykonać.

dyrektywa o informowaniu

Pracodawca musi się przygotować na 14 nowych obowiązków informacyjnych wobec pracowników

Oprócz tzw. badania trzeźwości i pracy zdalnej, a także zmian chociażby w umowach na czas określony, pracodawcy muszą przygotować się na kolejną nowelizację Kodeksu pracy. Chodzi o nowe obowiązki informacyjne wobec pracowników. Zmiany dla pracodawców w związku z dyrektywą unijną o informowaniu będą rewolucyjne. Dlatego też pracodawcy – chociaż ustawa dopiero na początku stycznia została przyjęta przez rząd – już dzisiaj muszą rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowych przepisów. Sprawdź, jak w praktyce będzie wyglądał rozszerzony obowiązek informacyjny w ramach art. 29 § 3 Kodeksu pracy.

Jak ustalić podstawę wymiaru składek osobie przebywającej na urlopie wychowawczym

Jeśli pracownik skorzystał z urlopu wychowawczego albo przestał z niego korzystać w trakcie miesiąca, należy zmniejszyć proporcjonalnie kwotę ustalonej podstawy wymiaru składek. Sprawdź także inne zasady ustalania podstawy wymiaru składek na urlopie wychowawczym.

Formularz ZUS Z-10 – instrukcja wypełnienia krok po kroku

Od 26 stycznia 2023 r. obowiązuje nowa wersja oświadczenie ZUS Z-10. Formularz ZUS Z-10. Formularz Z-10 jest dokumentem, który składa się do ZUS w przypadku ubiegania się o wypłatę zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu zatrudnienia lub tytułu ubezpieczenia chorobowego/wypadkowego. Należy w nim udzielić odpowiedzi na pytania, na podstawie których ZUS ustali, czy danej osobie przysługuje prawo do zasiłku. Bez złożenia tego dokumentu wypłata świadczenia po ustaniu zatrudnienia nie jest możliwa. Sprawdź, kto przekazuje formularz ZUS Z-10: pracodawca czy były pracownik.

Zmiana formy opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania w 2023 roku za 2022 rok nie każdemu się opłaci

Polski Ład wprowadził duże zamieszanie i wielu przedsiębiorców zmieniło w tamtym roku formę opodatkowania. W lipcu 2022 roku pojawił się Polski Ład w wersji 2.0 i kolejne zmiany. Teraz przedsiębiorcy na ryczałcie, czy podatku liniowym mogą dokonać wstecznej zmiany formy opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową. Jakie pułapki mogą pojawić się w związku ze zmianą formy opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową? - Samir Kayyali, doradca podatkowy, podpowie na co uważać.

Obejrzyj: Praca zdalna po zmianach z 2023 roku i Kontrola pracownika zdalnego w 2023 roku oraz Ryczałt za pracę zdalną - czy może być sposobem na optymalizowanie kosztów

Zmiany w Koksie pracy 2023 - czekamy na Podpis Prezydenta do ustawy o pracy zdalnej

Zapraszamy na kolejne podsumowanie tygodnia, w którym ekspert Debaty Emerytalnej Oskar Sobolewski opowie o zmianach w przepisach.