najem i dzierżawa

Najem i dzierżawa w 2023 rok na gruncie VAT

Zapraszamy do obejrzenia porady video, w której ekspert wyjaśni na przykładach, jak pod względem VAT rozliczać najem i dzierżawę.

Błędy w sprawozdaniach 2

Najczęściej popełniane błędy w sprawozdaniach finansowych cz. 2

Zapraszamy na drugą część szkolenia online dotyczącego najczęściej popełnianych błędów w sprawozdaniach finansowych.

Błędy w sprawozdaniach 1

Najczęściej popełniane błędy w sprawozdaniach finansowych cz. 1

Brak kontroli wewnętrznej, czy też brak podpisu osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych lub podpis niewłaściwej osoby – to tylko niektóre z błędów, jakie mogą pojawić się w sprawozdaniach finansowych.

Minimalne wynagrodzenie - praktycze wskazówki

Minimalne wynagrodzenie – praktyczne wskazówki

Zapraszamy na drugie szkolenie z cyklu szkoleń poświęconych wynagrodzeniom. W drugim odcinku ekspert Paweł Ziółkowski opowie o wynagrodzeniu minimalnym. Jak obliczyć minimalne wynagrodzenie za pracę?

Poprawka do kodeksu pracy

Kodeks pracy 2023: 9 tygodni dodatkowego urlopu rodzicielskiego - są zmiany

Senat wprowadził poprawkę do nowelizacji Kodeksu pracy, która dotyczy implementacji dyrektywy Work Life Balance. Poprawka ta uzyskała akceptację rządu, a także opozycji. Zmiana ta jest kluczowa dla osób, którzy zostali rodzicami na początku 2022 roku. Sprawdź szczegóły planowanych zmian w urlopach rodzicielskich.

Jak ustalić okres zasiłkowy w 2023 roku

Jak ustalić okres zasiłkowy w 2023 roku

Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy, to jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez płatników składek, płatników zasiłków. Wskazówki jak to prawidłowo zrobić znajdziesz po obejrzeniu szkolenia, w którym ekspertka Renata Tonder przedstawi praktyczne informacje.

podróże służbowe 2

Jak rozliczać podróże służbowe w 2023 roku, cz. 2 – dokumentacja, czas pracy

Przepisy Kodeksu pracy nie określają formy polecenia wyjazdu służbowego. Nie ma ustalonego wzoru formularza delegacji służbowej. Sprawdź, co to oznacza w praktyce i jaka dokumentacja jest wymagana przy rozliczeniach. Co z czasem pracy w trakcie podrózy służbowej.Coraz częściej w podróże służbowe są wysyłani zleceniobiorcy. Czy należy stosować takie same przepisy jak wobec pracowników?

podróże służbowe

Jak rozliczać podróże służbowe w 2023 roku, cz. 1 – podróże krajowe a podróże zagraniczne

Od 1 stycznia 2023 r. zwrot kosztów noclegów w wysokości stwierdzonej rachunkiem wynosi maksymalnie 20-krotność diety za jedną dobę hotelową, tj. 900 zł za dobę. Jest to wysoka kwota, a więc pracodawcy nie muszą już polemizować z pracownikiem, że przyznany zwrot koszów za podróż służbową jest zbyt niski. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozliczaniu podróży służbowych i jakich dokumentów związanych z podróżą pracodawca ma prawo wymagać od pracownika. Zwróć przy tym uwagę, że podróż służbowa jest czymś innym niż oddelegowanie i sprawdź, co z tego wynika.

Badanie trzeźwości

Jak badać trzeźwość pracowników od 21 lutego 2023 r. – nowe przepisy

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej obejmują nie tylko zmiany w Kodeksie pracy, ale również w innych aktach prawnych ważnych dla pracodawcy. Pracodawca musi określić nie tylko grupę pracowników objętych kontrolą trzeźwości, ale także sposób przeprowadzania tej kontroli, a także jej czas i częstotliwość. Odpowiednie dokumenty trzeba umieścić w aktach osobowych pracownika. Sprawdź, jak przygotować się do nowych zasad przeprowadzania kontroli trzeźwości, które obowiązują od 21 lutego 2023 r.

Dni wolne dla krwiodawców

Dawcom krwi już na stałe mają przysługiwać dwa dni wolnego w pracy

Ustawodawca wprowadza na stałe do przepisów 2 dni wolne od pracy dla honorowych dawców krwi. To oznacza, że już nie tylko w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego tego rodzaju przywilej dla pracowników będzie obowiązywał. Ustawa w tym zakresie jest obecnie procedowana w Senacie.