kasa fiskalna

Zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży detalicznej w kasie fiskalnej w 2023 roku

Zapraszamy do obejrzenia porady video, podczas której ekspert wyjaśni na przykładach, kto obecnie może korzystać ze zwolnienia od obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej.

Ulgi w rozliczeniu PIT

Zobacz, jakie nowe ulgi można zastosować w rozliczeniu PIT za 2022 rok

Polski Ład wprowadził nowe ulgi, z których podatnicy mogą skorzystać, składając zeznanie roczne za 2022 rok.

Zmiany w zasiłkach macierzyńskich w 2023 roku

Zmiany w zasiłkach macierzyńskich w 2023 roku

Zapraszamy na szkolenie radcy prawnego Andrzeja Radzisława, który opowie o zmianach w zasiłkach macierzyńskich związanych z nowym wymiarem urlopu rodzicielskiego.

1 szkolenie Renaty Tonder

Zaświadczenie płatnika składek Z-3 – jak wypełniać

Wielu płatników ma problem z wypełnianiem zaświadczenia płatnika składek Z-3. Problem dotyczy obowiązku przesyłania do ZUS zaświadczenia Z-3 a także wypełnianie tego zaświadczenia. Oto porada wideo ekspertki Renaty Tonder, która to wszystko wyjaśnia.

Wynagrodzenie zasadnicze – praktyczne wskazówki

Wynagrodzenie zasadnicze – praktyczne wskazówki

Zapraszamy na cykl szkoleń poświęconych wynagrodzeniom. W pierwszym odcinku ekspert Paweł Ziółkowski opowie o wynagrodzeniu (płacy) zasadniczej. Jaka jest definicja wynagrodzenia zasadniczego? Czym jest tak naprawdę wynagrodzenie (płaca) zasadnicza? Gdzie szukać podstawy prawnej płacy zasadniczej? O tym m.in. dowiesz się po obejrzeniu szkolenia.  

ja i szz

Pracownik będzie mógł żądać zmiany warunków zatrudnienia – nowe przepisy

Pracownik po wejściu w życie kolejnej nowelizacji Kodeksu pracy będzie miał prawo zwrócić się do pracodawcy o zmianę warunków zatrudnienia. Obejrzyj poradę video i dowiedz się, w jakiej sytuacji pracownik będzie mógł żądać zmiany warunków zatrudnienia.

praca zdalna

Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r. – dokumentacja, koszty, zasady bhp

Obecnie obowiązują jeszcze przepisy o telepracy oraz art. 3 ustawy covidowej. Po zmianach te przepisy zostaną uchylone. Sprawdź, w jakim terminie. Na ich miejsce wejdą w życie nowe przepisy o pracy zdalnej. Już teraz pracodawcy muszą rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowych rozwiązań. Warto zacząć od dokumentów zbiorowych – w porozumieniu ze związkami dotyczącym stosowania pracy zdalnej albo w regulaminie pracy zdalnej. Jeśli jednak pracodawca nie posiada takich zbiorowych regulacji, zasady te może uregulować w indywidualnych porozumieniach z pracownikami dotyczących pracy zdanej lub w indywidualnych poleceniach pracy zdalnej.

dokumentacja

Praca zdalna i badanie trzeźwości – będą zmiany w aktach osobowych

Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369). Obecnie odbywają się konsultacje społeczne nowych przepisów. Nowe przepisy dotyczące badania trzeźwości pracowników i pracy zdalnej nakładają bowiem na pracodawców nowe obowiązki. Prawdopodobnie nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w lutym 2023 roku. Jest to ważna zmiana, ponieważ dotyczy wszystkich pracodawców, którzy będą wprowadzać pracę zdalną z Kodeksu pracy lub będą badać trzeźwość swoich pracowników.

Umowa zlecenie a umowa o pracę

Porównujemy wynagrodzenie z umowy o pracę i umowy zlecenia

Minimalne wynagrodzenia na umowie o pracę określone jest w stawce miesięcznej, natomiast na umowie zlecenia jest to stawka godzinowa. To tylko jedna z wielu różnic między zatrudnieniem z Kodeksu pracy a umową z Kodeksu cywilnego. Sprawdź, jak wygląda w praktyce rozliczanie umowy o pracę i umowy zlecenia. Przekonaj się, jakich błędów unikać przy rozliczaniu pracowników i zleceniobiorców. Utarło się, że umowa zlecenia jest umową śmieciową. Czy to rzeczywiście jest prawda?

Nowość w aktach osobowych pracownika – część E

Nowość w aktach osobowych pracownika – część E

W części B akt pracowniczych będą przechowywane dotychczasowe dokumenty dotyczące telepracowników, a obok nich pracowników zatrudnionych zdalnie. To jedna z nowych reguł wprowadzona do dokumentacji pracowniczej. Największą zmianą jest jednak wprowadzenie do akt osobowych nowej części E. Wysłuchaj krótkiego szkolenia i sprawdź, jakie nowe dokumenty pracodawca będzie przechowywał w aktach osobowych pracownika.