Instytucje kultury a MDR (raportowanie schematów podatkowych) – przykłady

Jednostki samorządu terytorialnego mogą być zobowiązane do raportowania schematów MDR. Dotyczy to również gmin, którym np. podlegają samorządowe jednostki kultury. Przy czym w większości przypadków będą to schematy krajowe (a nie transgraniczne), zarówno indywidualne, jak i standaryzowane. Schematy te będą podlegać przepisom o MDR, jeśli jednostka samorządowa spełni kryterium tzw. kwalifikowanego korzystającego (o co ze względu na ich wielkość oraz zakres działalności nie jest trudno). Głównie w charakterze korzystającego będą także występować jednostki kultury. W ich przypadku, ze względu na sposób funkcjonowania oraz zakres działalności tych jednostek, często będziemy mieć do czynienia ze schematami standaryzowanymi (które można wdrożyć także w innych tego typu jednostkach, bez konieczności zmiany istotnych założeń schematu).

Przedstawiciel instytucji kultury w Zespole Interdyscyplinarnym ds. Przemocy Domowej – zmiany, wzór porozumienia

Pracownicy instytucji kultury bywają zapraszani w skład Zespołu Interdyscyplinarnego, który zajmuje się przeciwdziałaniem zjawisku przemocy domowej na terenie danej gminy. Z reguły jest to związane ze ścisłą współpracą pomiędzy ośrodkami kultury a ośrodkami pomocy społecznej. Od 2023 r. wprowadzono liczne zmiany w zasadach pracy Zespołów Interdyscyplinarnych. Sprawdź szczegóły.

Sprawdź, jakie należności publicznoprawne rozliczane są obecnie za pomocą mikrorachunku podatkowego

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego.Sprawdź szczegóły.

Krajowy program ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2023–2026

Celem głównym programu jest zwiększenie odporności zasobu zabytkowego w Polsce. Łączna kwota środków na realizację programu wynosi 55 796 050 zł w całym okresie jego realizacji. Sprawdź szczegóły.

E-doręczenia w instytucjach kultury – 1 października 2024 r.

Instytucje kultury, mają obowiązek wdrożyć rozwiązania techniczne niezbędne do stosowania e-Doręczeń. Termin wypełnienia tego obowiązku został pierwotnie ustalona na 10 grudnia 2023 r. W komunikacie z 23 listopada 2023 r. termin przesunięto do 30 grudnia 2023 r. Po kolejnych zmianach termin wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do stosowania e-Doręczeń określono do 1 października 2024 r.

Raportowanie ksiąg rachunkowych JPK_CIT – nowy obowiązek od 1 stycznia 2025 r.

Minister finansów przygotował projekt dotyczący dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu organom podatkowym. Mowa tutaj o obowiązku, przesyłania organom podatkowym ksiąg rachunkowych w strukturze logicznej, tzw. JPK_CIT. Księgi te mają być przekazywane w terminie składania zeznania rocznego lub rocznej deklaracji (dla podatników CIT estońskiego). Zatem po raz podatnicy przekażą JPK_CIT w 2026 roku – w terminie do 31 marca tego roku.

Krajowy System e-faktur (KSeF) nie wejdzie w życie w 2024 roku

Krajowy System e-faktur miał wejść w życie obowiązkowo od 1 lipca 2024 r. Podatnicy zwolnieni z VAT mieli wejść do KSeF od 1 stycznia 2025 r. Minister finansów Andrzej Domański podczas briefingu prasowego zapowiedział, że KSeF nie wejdzie obowiązkowo od 1 lipca br. Resort finansów nie może dopuścić do sytuacji, gdzie polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Minister wyjaśnił, że kłopoty z KSeF dotyczą m.in. kodów, systemu jego funkcjonalności oraz wydajności.

Lex Kamilek: nowe obowiązki przy zatrudnianiu pracowników instytucjach kultury w 2024 roku

Niedawne zmiany prawne w wielu ustawach, wprowadzone na podstawie tzw. ustawy Kamilka, są kojarzone głównie z obligatoryjnym wprowadzeniem standardów ochrony małoletnich. To jednak nie wszystkie obowiązki. Od 15 lutego 2024 r. nowo zatrudniana kadra m.in. instytucji kultury musi złożyć dodatkowe dokumenty, które potwierdzają, że osoby te nie były karane za czyny pedofilskie, czyny przeciwko życiu i zdrowiu lub przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. W przypadku instytucji kultury sankcje karne poniesie sam dyrektor danej placówki, choćby nie uczestniczył osobiście w procesie rekrutacji nowego pracownika.

W jaki sposób instytucja kultury musi zwrócić niewykorzystaną dotację – terminy i przykłady

Instytucja kultury musi zwrócić niewykorzystaną dotację w jednym z dwóch terminów. W przypadku gdy dotacji udzielono na pełen rok budżetowy jest to termin 31 stycznia następnego roku. Natomiast w przypadku gdy okres, w którym dotacja mogła być wydatkowana był dłuższy albo krótszy niż rok budżetowy, jest to termin 15. dnia po upływie terminu wykorzystania dotacji. Sprawdź na przykładach, w jaki sposób instytucja kultury zwraca niewykorzystaną dotację.

Opinia MPiPS o uprawnieniach emerytalnych aktora teatru lalek

W odpowiedzi na interpelację poselską Minister Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedział, że aktor teatru lalek, który urodził się po 31 grudnia 1948 r., może uzyskać wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnym charakterze, jeżeli spełni stosowne warunki. Nie otrzyma natomiast emerytury pomostowej.