Przykładowy wzór polityki rachunkowości – wzór do pobrania z komentarzem eksperta

W dokumencie polityki rachunkowości powinny znaleźć się niezbędne elementy, takie jak: określenie roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych – rok obrotowy nie zawsze musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym, a także metody wyceny aktywów i pasywów oraz ustalenia wyniku finansowego. To nie wszystko. Pobierz przykładowy wzór polityki rachunkowości wraz z załącznikami.

Złamanie prawa to podstawa do odwołania dyscyplinarnego dyrektora instytucji kultury

Naruszenie przez dyrektora instytucji kultury obowiązujących przepisów, w tym przepisów sanitarnych związanych z pandemią COVID-19 uzasadnia odwołanie w trybie dyscyplinarnym, z winy dyrektora, bez zachowania okresu wypowiedzenia, a zarządzenie organizatora jest ważne nawet w razie pojawienia się uchybień w toku konsultacji odwołania ze związkami zawodowymi czy stowarzyszeniami twórczymi, które są w tym wypadku obowiązkowe. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 października 2023 r. (sygn. akt II OSK 34/21).

Sądowy zakaz wstępu osoby stosującej przemoc domową na teren instytucji kultury

Od 15 sierpnia 2023 r. obowiązuje wiele nowych rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej. Jednym z nich jest sądowy zakaz wstępu dla osoby stosującej przemoc np. na teren szkoły, placówki artystycznej czy miejsca pracy jego ofiary. W jaki sposób powinien zareagować pracodawca, gdy ktoś łamie ten zakaz?

Inwentaryzacja w księgach rachunkowych instytucji kultury – przykłady księgowań

Różnice inwentaryzacyjne do czasu ich rozliczenia ujmuje się na koncie 240 „Pozostałe rozrachunki”. Wiele instytucji kultury używa jednak odrębnego konta zespołu 2 np. 241 „Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych”. Ze względu na to, że niedobory i nadwyżki ewidencjonuje się osobno, najczęściej stosuje się odpowiednią analitykę (np. konto 241-1 „Rozliczenie niedoborów”, konto 241-2 „Rozliczenie nadwyżek”).

Jak przeprowadzić inwentaryzację w instytucji kultury – praktyczna instrukcja

Prawidłowe przeprowadzenie inwentaryzacji pozwala instytucji kultury na weryfikację i aktualizację danych ujętych w ewidencji księgowej, wpływa na wycenę majątku, a tym samym na wynik finansowy oraz na poprawność danych wykazywanych w sprawozdawczości finansowej i budżetowej. Sprawdź, jak ją przeprowadzić krok po kroku.

Inwentaryzacja w instytucji kultury – dokumentacja, harmonogram, wskazówki praktyczne

Kierownik jednostki w zarządzeniu w sprawie inwentaryzacji w drodze spisu z natury powinien zobowiązać osoby odpowiedzialne do przygotowania zapasów znajdujących się na danym polu spisowym. Osoby odpowiedzialne za spisywane zapasy powinny być zobligowane do złożenia księgowemu w przeddzień spisu oświadczenia o przekazaniu wszystkich dowodów przychodu i rozchodu. Sprawdź trzy metody inwentaryzacji i zastosuj je w praktyce.

Instytucje kultury – najczęstsze błędy popełniane w czasie inwentaryzacji

Niewłaściwe sporządzanie arkuszy spisowych, wadliwe wprowadzanie do nich korekt i poprawek czy rozciąganie w czasie prac to tylko niektóre błędy popełniane podczas inwentaryzacji. Sprawdźmy, jakie są inne nieprawidłowości. Warto się z nimi zapoznać, aby przeprowadzając inwentaryzację, unikać ich w swojej jednostce.

Instytucje kultury: co świadczy o tym, że umowa jest dziełem – wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy w wyroku z 25 października 2022 r. (sygn. akt I USKP 125/21) przypomniał, że wyznaczenie ścisłej granicy między umową o dzieło a umową zlecenia (o świadczenie usług) nie jest łatwe. Kluczowe jest sprecyzowanie dzieła, czyli pewnego określonego rezultatu pracy ludzkiej, konkretnego, indywidualnie oznaczonego, obiektywnie osiągalnego i pewnego. Zdefiniowanie dzieła jest niezbędne do poddania rezultatu umowy ewentualnemu sprawdzianowi na istnienie wad dzieła.

Praca zdalna w instytucji kultury – księgowania i księgi rachunkowe

Przepisy, jakie wprowadzone zostały w 2023 roku do Kodeksu pracy w związku z pracą zdalną, nakładają na pracodawcę wiele obowiązków rodzących określone koszty dla jednostek. Sprawdź księgowania i zapisy w księgach rachunkowych na przykładach.

Jakie zajęcia w instytucji kultury należy opodatkować VAT

Wskazanie kiedy i jakie zajęcia realizowane przez instytucje kultury korzystają ze zwolnienia z VAT nie jest takie oczywiste. Wypowiadały się w tym zakresie wiele razy I w sposób sprzeczny lub niejednoznaczny organa skarbowe. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów I usług (Dz. U z 2022 poz. 931 ze zm.).