Świadczenia i składki ZUS – 5 zmian w ustawie systemowej

Świadczenia i składki ZUS – 5 zmian w ustawie systemowej od 18 września 2021 r.

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, będzie obowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami. Odsetki będą naliczane od dnia następującego po dniu wypłaty świadczenia do dnia spłaty. Jeżeli w terminie odsetki nie zostaną zwrócone, będą należne za okres od dnia następującego po dniu wypłaty świadczenia do dnia spłaty. Zmiana jest niekorzystna dla osób które będą zwracały nienależnie pobrane świadczenia. Sprawdź także, co w ustawie systemowej zmieni się w składkach ZUS.

Sprawdź wytyczne Prezesa UODO w zakresie organizowania spotkań i wydarzeń on-line

W okresie pandemii COVID-19 wiele przedsięwzięć musiało zostać zorganizowanych w innej niż dotychczas formie, z wykorzystaniem Internetu. Z jednej strony dotyczyło to spotkań służbowych, niezależnie od tego, czy miały one charakter dwustronny, czy brała w nich udział większa liczba uczestników. Z drugiej strony różnego rodzaju wydarzenia z udziałem publiczności zostały zamienione na wydarzenia transmitowane w Internecie, w niektórych przypadkach realizowane w formie interaktywnej, umożliwiając czynny udział uczestników. Niezależnie od tego jak długo potrwa pandemia i czy konieczne będzie tymczasowe przywracanie obostrzeń, część opisywanych przedsięwzięć nie wróci już do dawnej formy i będzie organizowana w formie zdalnej.

Sprawdź 8 zmian w ustawie systemowej od 18 września 2021 r.

Sprawdź 8 zmian w ustawie systemowej od 18 września 2021 r.

Od 18 września 2021 r. inspektorzy kontroli ZUS uzyskują dodatkowe uprawnienia. Jest to wynik najnowszej nowelizacji ustawy systemowej. Inspektorzy kontroli ZUS mają prawo wzywać i przesłuchiwać świadków oraz płatnika i ubezpieczonych, jeśli z powodu braku lub po wyczerpaniu środków dowodowych okoliczności sprawy wymagają dodatkowego wyjaśnienia. Sprawdź inne zmiany w ustawie systemowej.

Kontrole ZUS wykazują błędy we wnioskach o świadczenia z tarczy antykryzysowej

ZUS powrócił do kontroli płatników składek. W czasie kontroli ZUS sprawdza zgodność danych wykazanych we wnioskach o przyznanie ulg z tarczy antykryzysowej ze stanem faktycznym. Ponadto w czasie kontroli ZUS bada, czy świadczenia chorobowe były wypłacane z uwzględnieniem zmian obowiązujących w czasie pandemii. Inspektorów ZUS zainteresują również umowy o dzieło zawarte po 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jak skorygować dokumenty rozliczeniowe, gdy kontrola ZUS stwierdzi nieprawidłowości.

Jakie czynności wykonywane przez pracownika można wliczać do czasu pracy

Czasem pracy jest nie tyle czas realnego, efektywnego, świadczenia pracy, co czas pozostawania przez pracownika w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. W rozumieniu art. 128 § 1 kp do czasu pracy należy więc zaliczyć także okresy jej rzeczywistego niewykonywania, ale pod warunkiem że pracownik pozostawał wtedy w dyspozycji pracodawcy. Wyrok Sądu najwyższego z 24 września 2020 r. (sygn. akt III PK 38/19).

Elektroniczne potwierdzenia na PUE ZUS dla świadczeniobiorców

Od 31 lipca już nie tylko ubezpieczeni, ale i świadczeniobiorcy mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne potwierdzenia na portalu PUE ZUS. Taki dokument nie wymaga już podpisu pracownika ZUS i można przekazać go do instytucji, która tego oczekuje.

Elektroniczne potwierdzenia na PUE ZUS dla świadczeniobiorców

Od 31 lipca już nie tylko ubezpieczeni, ale i świadczeniobiorcy mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne potwierdzenia na portalu PUE ZUS. Taki dokument nie wymaga już podpisu pracownika ZUS i można przekazać go do instytucji, która tego oczekuje.

Czy szkolenie pracowników na temat dostępności jest obowiązkowe

Pracodawca nie ma obowiązku przeszkolić swoich pracowników o sposobach zapewnienia dostępności w danym miejscu pracy. Takiego wymogu nie przewidziano ani w Ustawie z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, ani w ustawie z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Czy koszt testu na COVID-19 można pokryć z budżetu ośrodka kultury

Pytanie: Pracownicy ośrodka kultury wyjeżdżają do Czech na warsztaty instrumentalne. Jeden z pracowników nie jest zaszczepiony i musi przed wyjazdem wykonać test na COVID-19. Czy koszt testu można pokryć z budżetu ośrodka kultury? Jeśli tak, jak zaksięgować taki koszt?