Wynagrodzenie za 2 dni zwolnienia od pracy na oddanie osocza

Jak liczyć wynagrodzenie za 2 dni zwolnienia od pracy na oddanie osocza w okresie epidemii

Od 26 stycznia 2021 r. w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje nowe uprawnienia. Jest to płatne zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych dla pracownika w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym. Należność za czas zwolnienia od pracy na oddanie osocza pracodawca wylicza na tych samych zasadach, które obowiązują przy kalkulowaniu wynagrodzenia za „standardowe” oddawanie krwi. Sprawdź krok po kroku, jak liczyć wynagrodzenie za 2 dni zwolnienia od pracy.

Zmiana polityki rachunkowości. Sprawdź szczegóły omówione w KSR 7

Warto się zastanowić, w jakim obszarze na 2021 zmienić przyjęte rozwiązania w polityce rachunkowości. Ustawa o rachunkowości daje ogólne wytyczne, które uszczegóławia KSR 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja”.

Otwarcie muzeów i galerii sztuki w rygorze sanitarnym od 1 lutego

Muzea i galerie sztuki od 1 lutego będą mogły rozpocząć funkcjonowanie w ścisłym rygorze sanitarnym uwzględniającym 1 osobę na 15 m2. W celu przygotowania bezpiecznego otwarcia instytucji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udostępnia aktualne wytyczne w tym zakresie.

Od 26 stycznia 2021 r. można składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS za lipiec – wrzesień 2020 r.

Od 26 stycznia 2021 r. można składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS za lipiec – wrzesień 2020 r.

Od 26 stycznia 2021 r. płatnicy składek z określonych branż mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS za lipiec – wrzesień 2020 r. Wniosek o zwolnienie z opłacania składek można złożyć do 15 marca 2021 r. przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba do tego wykorzystać RDZ-B6 oraz RDZ-M. Skorzystaj z instrukcji krok po kroku, jak przesłać wniosek do ZUS.

Jak uzyskać zwolnienie ze składek ZUS z tarczy 6

Jak uzyskać zwolnienie ze składek ZUS z tarczy 6.0 (i jak przygotować się do kontroli)

Tarcza antykryzysowa 6.0 wprowadziła nowe regulacje w opłacaniu i naliczaniu składek ZUS. Wtarczy znalazły się także zapisy, które mówią, w jaki sposób ZUS będzie kontrolował podmioty,które skorzystają ze zwolnień w opłacaniu składek ZUS. Sprawdź, jak skorzystać ze zwolnieniaze składek ZUS i jakich błędów unikać. POBIERZ EBOOKA!

zmiany w rozliczeniach z zus

Zmiany w rozliczeniach z ZUS od 1 stycznia 2021 r. – 12 praktycznych przykładów

W 2021 roku płatników składek czeka wiele istotnych zmian dotyczących rozliczeń z ZUS. Kolejna grupa podmiotów zostanie objęta obowiązkiem utworzenia PPK, co będzie wymagać wyboru instytucji prowadzącej taki plan oraz podpisania z nią odpowiednich umów. Płatnicy będą również musieli powiadamiać ZUS o zawarciu niektórych umów o dzieło, mimo ich nieoskładkowania. Z kolei zmiana wynagrodzenia minimalnego wymaga sprawdzenia, czy osoby wyłączone z ubezpieczeń społecznych w 2020 r. nie powinny być nimi objęte od stycznia 2021 r. Z 1 stycznia 2021 r. zmienia się także wiele wskaźników istotnych przy naliczaniu składek ZUS. Warto zwrócić także uwagę na zmiany w świadczeniach chorobowych.

Wypadek przy pracy podczas pracy zdalnej

Wypadek przy pracy podczas pracy zdalnej – sprawdź odpowiedzialność pracodawcy

Pojawiają się już pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie zdalnym, a więc poza siedzibą pracodawcy. Dotyczą m.in. nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy zdalnej. Obowiązujące tymczasowo przepisy o pracy zdalnej nie regulują kwestii wypadku przy pracy. Należy więc sięgnąć do ogólnych przepisów Kodeksu pracy. Sprawdź, co to oznacza dla pracodawcy.

Sprawdź, jak sporządzić korekty JPK_VAT za wcześniejsze okresy

Pierwsze JPK zostały już złożone. Było sporo niewiadomych i dużo stresu. Może się jednak zdarzyć, że podatnik będzie chciał poprawić JPK za okres sprzed 1 października 2020 r. Co wtedy zrobić?

Pobierz wzory oświadczeń o kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych

Pobierz wzory oświadczeń o kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 2132), podstawą do wypłaty ubezpieczonemu świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, w związku koniecznością poddania się kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, są oświadczenia złożone przez pracownika pracodawcy. Wspomniane rozporządzenie mówi o trzech rodzajach takich oświadczeń – w § 7 ust. 3 i 4, § 7 ust. 6 i § 7 ust. 7. Poniżej znajdziesz ich pomocnicze wzory.

Pracownik może wykonywać pracę zdalną podczas izolacji

Od 5 grudnia 2020 r. pracownik może wykonywać pracę zdalną podczas izolacji

Osoby przebywające na izolacji w związku z zakażeniem koronawirusem mogą już pracować zdalnie i otrzymywać za pracę zdalną wynagrodzenie w pełnej wysokości. Umożliwiła to im to nowelizacja tzw. specustawy o COVD-19. Sprawdź szczegóły.