Przystąpienie gminnej instytucji kultury do wspólnej obsługi – przykładowe porozumienie

Od 2016 r. samorządy mogą tworzyć jednostki prowadzące wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną swoich jednostek organizacyjnych oraz instytucji kultury. Przepisy te nadal powodują w praktyce dużo niejasności. Na wstępie trzeba zauważyć, że o tym, czy instytucja kultury skorzysta z takiej możliwości, decyduje jej dyrektor, a nie np. organizator.

Nowości składkowo-płacowe – poznaj konsekwencje zmian w praktyce

Od 1 grudnia 2022 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych muszą zmniejszyć całkowite zużycie energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy. Za niezastosowanie się do nowych regulacji grozi kara do 20.000 zł. Kary wymierza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w drodze decyzji administracyjnej. Sprawdź inne zmiany w prawie ważne dla instytucji kultury.

Na czym polegają prawa autorskie osobiste – przykłady i skutki naruszeń

W polskim systemie prawa rozróżniamy prawa autorskie osobiste od majątkowych. Ochrona tych pierwszych ma na celu głównie zabezpieczenie intelektualnej i emocjonalnej więzi twórcy z utworem. Niemniej naruszenie praw osobistych autora może wiązać się z konsekwencjami finansowymi (np. wypłata zadośćuczynienia za krzywdę). Sprawdź, na czym polegają poszczególne uprawnienia autora utworu oraz podano przykłady, jakich zachowań unikać, aby nie narazić się na zarzut naruszenia tych praw.

Czy na zajęciach w bibliotece można tworzyć fan fiction

Fan fiction, czyli inaczej „fanfik”, to twórczość wielbicieli danego artysty nawiązująca do stworzonego przez niego uniwersum. W przeważającej większości polega na pracy literackiej i w obrębie fantastyki, ale nierzadko zdarzają się „fanowskie” grafiki, animacje, filmy. W ramach kursu w instytucji kultury np. dla aspirujących pisarzy można co do zasady polecić ćwiczenie polegające na napisaniu krótkiej formy w stylu danego autora. Należy przy tym pamiętać o kilku zasadach, ponieważ taka „fanowska twórczość” może mieć jednak bardzo istotne skutki prawne. Nawet jeśli powstaje w celach niekomercyjnych.

Czy można odwołać darowiznę na rzecz instytucji kultury

Darowizna pieniędzy, dzieł sztuki lub innych dóbr stale budzi pytania w praktyce instytucji kultury. Wątpliwości wiążą się m.in. z formą i przedmiotem umowy, opodatkowaniem i poleceniem darczyńcy. W tym artykule zajmiemy się jeszcze inną sprawą – warunkami, które pozwalają na odwołanie darowizny, także przez spadkobierców darczyńcy.

Co grozi za przestępstwo wywozu zabytku i muzealium za granicę

Nielegalny wywóz dóbr kultury poza granicę Polski został poddany karze w kilku przepisach. W przypadku muzealiów będących zabytkami zastosowanie ma ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Natomiast za wywóz pozostałych obiektów muzealnych – sankcję przewidziano w jedynym przepisie karnym z ustawy o muzeach.

Zmiany w sprawozdawczości fundacji od 1 stycznia 2023 r. – będzie jednolity wzór sprawozdania

Nowe przepisy przewidują elektroniczną formę składania sprawozdań przez wszystkie fundacje, w tym te, zajmujące się działalnością kulturalną, oraz nowy, jednolity wzór sprawozdania. Do końca 2022 r. fundacje wysyłają sprawozdania za rok 2021 jeszcze według dotychczasowych zasad.

Ulga na start dla instruktora domu kultury, który przeszedł z etatu na samozatrudnienie

Zdarza się, że instytucja kultury i osoba prowadząca zajęcia chcą zmienić formę współpracy – z etatu na rozliczenia fakturowe. Instruktor zakłada wtedy działalność gospodarczą. Czy może skorzystać z „ulgi na start” czyli nie płacić ZUS przez pierwsze 6 miesięcy? To zależy od spełnienia kilku warunków.

Skarbnik gminy nie może jednocześnie pracować jako księgowy w instytucji kultury

Przekonał się o tym skarbnik jednej z gmin w województwie lubelskim. WSA oddalił jego skargę i przyznał rację władzom gminy, które odwołały skarbnika z funkcji po tym, jak podjął zatrudnienie równolegle w dwóch instytutach kultury, dla których „jego” gmina jest organizatorem. Rada gminy uzasadniła swoją decyzję konfliktem interesów.

Odtworzenie obiektów na potrzeby wystawy – komu przysługują prawa autorskie

Przygotowanie ekspozycji w muzeum, galerii lub innej instytucji kultury czasami wymaga dokonania odtworzenia danego obiektu, który mógł zaginąć, zostać skradziony lub ulec zniszczeniu. Sprawdź, czy takie działanie jest legalne i komu przysługują prawa autorskie do odtworzonego utworu.