Konsultacje w powołaniu dyrektora instytucji kultury – na co należy zwrócić uwagę

Zgodnie z art. 15 ust. 1 uodk powołanie i odwołanie dyrektora instytucji wiąże się co do zasady z obowiązkiem zasięgnięcia opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję. Pominięcie tych konsultacji jest istotnym naruszeniem prawa. Sprawdź, co w praktyce oznacza taki wymóg.

Co może zrobić pracodawca, aby zapobiegać mobbingowi – dobre praktyki i pytania do ankiety pracowniczej

Kodeks pracy zobowiązuje każdego pracodawcę do przeciwdziałania mobbingowi. Jest to bardzo negatywne zjawisko, które może dotknąć pracownika ze strony przełożonego, a także innego pracownika, a nawet klienta i kontrahenta. W artykule opisano, jakie działania antymobbingowe są stosowane w praktyce oraz dlaczego warto wprowadzić wewnętrzną Politykę antymobbingową i jakie elementy powinna zawierać.

Badania lekarskie pracowników – sprawdź stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z 17 stycznia 2023 r.

„Jak się kwalifikuje czas, gdy pracownik jest po zakończeniu choroby dłuższej niż 30 dni, a przed przeprowadzeniem badań kontrolnych (np. bo np. musi 2 czy 3 dni poczekać na wizytę, gdyż jest kolejka albo lekarz przyjmuje np. tylko w czwartki)? Czy należy to zaewidencjonować jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy bez prawa do wynagrodzenia? Bo nie jest to – jak się wydaje – czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami, gdyż w tym czasie pracownik nie mógłby pracować, bo nie ma badań.”

Zmiany w aktach osobowych: od 21 marca i 7 kwietnia 2023 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie badania trzeźwości oraz pracy zdalnej pociągnęła za sobą zmiany w dokumentacji pracowniczej. Nowe dokumenty o charakterze informacyjnym przechowywane będą w części B akt osobowych. Dodana również zostanie część E, w której gromadzona będzie dokumentacja związana z kontrolą trzeźwości. Rozporządzenie w części dotyczącej badania trzeźwości wchodzi w życie 21 marca, natomiast w części dotyczącej pracy zdalnej wchodzi w życie od 7 kwietnia 2023 r. Sprawdź szczegóły.

Podatek PIT za 2022 rok – jak rozłożyć podatek na raty. Instrukcja dla podatnika i wzór wniosku

Jeżeli ze złożonego zeznania wynika kwota do zapłaty, podatnik ma możliwość zwrócenia się do organu podatkowego o zastosowanie ulgi w zapłacie podatku. Jedną z nich jest rozłożenie na raty. Sprawdź, jakie informacje powinno zawierać podanie o rozłożeniu podatku PIT za 2022 rok na raty.

Jak liczyć wynagrodzenie za dwa dni płatnego zwolnienia dla honorowych dawców krwi

Pracownikowi, honorowemu dawcy krwi, z tytułu oddania krwi osocza lub płytek krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym. Wątpliwości pojawiają się sytuacji, w której pracownik oddaje krew w piątek a w sobotę przypada dzień wolny od pracy. Przepis stanowi, że drugi dzień wolnego następuje bezpośrednio po pierwszym, w którym oddano krew. Sprawdź, jak liczyć wynagrodzenie za dwa dni płatnego zwolnienia dla honorowych dawców krwi. Przekonaj się, jak dokumentować prawo do tego zwolnienia.

MF podało terminy sprawozdawcze za 2022 rok

MF podało terminy sprawozdawcze za 2022 rok

Sprawozdania finansowe za rok 2022 należy sporządzić do 31 marca 2023 r. W ubiegłym roku terminy sprawozdawcze były dłuższe – z uwagi na pandemię COVID-19. Ministerstwo Finansów poinformowało, że bieżącym roku rozważa przedłużenie terminu na złożenie zeznań w podatku CIT.

Wizyty – rewizyty, czyli spotkania studyjne dla pracowników instytucji kultury

Możemy sięgnąć po książki, zapisać się na kursy i szkolenia, oglądać tutoriale, skorzystać z webinarów – mamy doprawdy wiele możliwości, by zdobyć wiedzę, poszerzyć horyzonty, wdrożyć nowe inicjatywy i usprawnić działanie instytucji, w której pracujemy. Jedną nich, nieco mniej oczywistą, są wizyty studyjne, czyli wycieczki do innych instytucji kultury. Praca połączona z rozrywką – czy może być lepszy sposób na naukę?

Sprawdź uprawnienia artysty wobec sprzedanego dzieła

Kiedy nabywca zakupi dzieło sztuki, nie oznacza to, że automatycznie uzyskuje do niego również prawa autorskie majątkowe. Aby tak się stało, należy zawrzeć w umowie odpowiednie postanowienia ze wskazaniem pól eksploatacji. Zdecydowanie mniej powszechną wiedzą jest to, że twórca, pomimo sprzedaży egzemplarza dzieła, nadal ma do niego pewne prawa.

Jak osoby niepełnoletnie mogą działać społecznie

Osoby niepełnoletnie, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych, nie mogą samodzielnie założyć i prowadzić stowarzyszenia. Nawet jeżeli mają do tego duży zapał i umiejętności organizacyjne. Mogą natomiast współpracować z już istniejącymi podmiotami lub skorzystać ze wparcia osób dorosłych, aby powołać swoje stowarzyszenie. Sprawdź najważniejsze formy społecznego zaangażowania młodych ludzi.