Dyscyplina finansów publicznych w instytucjach kultury w województwie lubelskim – raport NIK

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy działalność samorządowych instytucji kultury w województwie lubelskim prowadzona była w sposób prawidłowy i gospodarny. Skontrolowano organizację instytucji kultury, realizację zadań statutowych, gospodarowanie środkami finansowymi i gospodarowanie nieruchomościami.

10 sprawdzonych metod, jak zmotywować wolontariuszy do pracy

Znaleźć odpowiedniego wolontariusza to jedno, a zachęcić go do dalszej nieodpłatnej pracy to drugie. Kilka z metod na motywowanie wolontariuszy odnajdziemy w ustawie, czytając między wersami. Inne wytworzyły się w praktyce. Oto praktyczne zestawienie dla instytucji kultury.

Jakie koszty uzyskania przychodów należy stosować w 2023 roku – na przykładach

W 2023 roku płatnicy stosują pracownicze koszty uzyskania przychodów, jak i przed tym rokiem, w wysokości normy podstawowej oraz podwyższonej z uwagi na dojazdy, a także koszty związane z dysponowaniem prawami autorskimi. Można też złożyć płatnikowi wniosek o niepotrącanie kosztów uzyskania przychodów albo o niestosowanie tzw. kosztów autorskich. Taki wniosek można złożyć na formularzu PIT-2. Sprawdź, jak właściwie stosować koszty uzyskania przychodów w 2023 roku.

Praca zdalna – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada na 13 pytań pracodawców

Od 7 kwietnia 2023 r. do Kodeksu pracy zostaje wprowadzona praca zdalna. Oznacza to, że pracownik będzie mógł wykonywać pracę całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika (w tym pod adresem zamieszkania pracownika) i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Ustawa przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową (częściowo w domu, częściowo w firmie), stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy. Rozwiej swoje wątpliwości przed wprowadzeniem pracy zdalnej. Skorzystaj ze wskazówek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Od 1 lipca 2023 r. przestaje obowiązywać w Polsce stan zagrożenia epidemicznego

Dnia 2 maja na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie zakłada, że stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie odwołany 1 lipca 2023 roku.

Jak udokumentować pracę zdalną

Zasady pracy zdalnej możemy uregulować w dokumentach zbiorowych – tzn. w porozumieniu ze związkami dotyczącym stosowania pracy zdalnej albo w regulaminie pracy zdalnej. Jeśli jednak nie mamy takich zbiorowych regulacji, zasady te możemy uregulować w indywidualnych porozumieniach z pracownikami dotyczących pracy zdanej lub w indywidualnych poleceniach pracy zdalnej (wydawanych pracownikom w tych przypadkach, gdy przepisy pozwalają wydać takie polecenie).

Czy instytucja kultury może dokonać darowizny

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: „co do zasady tak”. Zazwyczaj w kontekście darowizny myślimy o instytucjach kultury jako o obdarowywanych np. dziełami sztuki czy historycznymi pamiątkami. Niekiedy jednak warto wziąć pod uwagę, że darowizna pomaga istotnie uzupełnić zbiory innej placówki, nawiązać z nią dalszą współpracę lub powierzyć zbiory takiemu podmiotowi, który dysponuje lepszymi warunkami do jej utrzymania. Istotny wyjątek przewidziano tylko dla muzeów.

Zdaniem sądu praca w świetle reflektorów nie uprawnia do wcześniejszej emerytury

Sąd Okręgowy Warszawa Praga w Warszawie w wyroku z 6 października 2022 r. (sygn. akt VII U 1621/21) nie uwzględnił odwołania zawodowego aktora od decyzji ZUS. W przepisach prawa nie wymieniono bowiem prac w środowisku oświetlenia sztucznego, jako prac wykonywanych w warunkach szczególnych czy o szczególnym charakterze.

WSA: Dane o profilu na Facebook urzędu miasta i centrum kultury są informacją publiczną

Mieszkaniec skierował do prezydenta Wejcherowa pytanie, ile kont jest obecnie zablokowanych (zbanowanych) na profilu miasta oraz na profilu centrum kultury w taki sposób, że ich użytkownicy nie mogą w nich publikować swoich komentarzy. Władze stwierdziły w odpowiedzi, że takie dane nie stanowią informacji publicznej, więc nie ma możliwości ich udostępnienia. Sprawę rozstrzygnął na korzyść pytającego WSA w Gdańsku w wyroku z 13 stycznia 2021 r. (sygn. akt II SAB/Gd 91/20). To orzeczenie jest o tyle istotne, że prowadzenie przez samorządy i instytucje kultury fanpage w mediach społecznościowych nie jest bliżej uregulowane prawnie.

Prawo autorskie a działalność instytucji kultury w sieci

Instytucja kultury jest zarówno użytkownikiem, jak i twórcą własności intelektualnej. Musi z jednej strony dbać o poszanowanie wszelkich niematerialnych dóbr kultury, z których korzysta, z drugiej zaś – chronić te, które wytwarza w ramach własnej działalności. Szczególnie istotne jest to w kontekście wszelkich działań w Internecie. Sprawdźmy zatem, jak zgodnie z prawem korzystać z szerokich zasobów elektronicznych oraz w jaki sposób udostępniać przynależną instytucji kultury własność intelektualną.