Przykładowy wzór polityki rachunkowości

W dokumencie polityki rachunkowości powinny znaleźć się niezbędne elementy takie jak: określenie roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych- rok obrotowy nie zawsze musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym, metody wyceny aktywów i pasywów oraz ustalenia wyniku finansowego, zasady dokumentowania operacji dowodami księgowymi, określenie planu kont, w szczególności podziału kosztów i przychodów, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia ksiąg pomocniczych, ich powiązanie z kontami księgi głównej, zasady inwentaryzacji posiadanego majątku, sposób prowadzenia ksiąg, zasady wyceny i amortyzacji posiadanego majątku, opis systemu przetwarzania danych , a przy korzystaniu z systemów komputerowych – opis  systemu informatycznego, który zawiera wykaz programów, procedur, funkcji, opis systemu do ochrony danych i ich zbiorów, w  tym dowodów księgowych czy ksiąg rachunkowych.

Wniosek w sprawie rezygnacji przez pracownicę z pozostałej części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu i powrotu do pracy

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego / urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko lub przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.

Wniosek w sprawie rezygnacji przez pracownicę legitymującą się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego / urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownica legitymująca się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego, jeśli wykorzystała po porodzie co najmniej 8 tygodni tego urlopu, pod warunkiem że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko albo pracownik – inny członek najbliższej rodziny, lub przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka albo ubezpieczony – inny członek najbliższej rodziny, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.

Wniosek o udzielenie pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko albo pracownikowi – innemu członkowi najbliższej rodziny pozostałej części urlopu macierzyńskiego lub wniosek pracownika o udzielenie pozostałej części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz wniosek pracownika o udzielenie pozostałej części urlopu rodzicielskiego.

W przypadku rezygnacji przez pracownicę z pozostałej części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po porodzie obowiązkowej liczby tygodniu urlopu macierzyńskiego / urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, o pozostałą część występuje ojciec wychowujący dziecko albo pracownik – inny członek najbliższej rodziny, lub przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka albo ubezpieczony – inny członek najbliższej rodziny, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.

Wniosek o udzielenie pracownikowi części urlopu macierzyńskiego/urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego w przypadku porzucenia dziecka przez matkę nieobjętą ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa

Ojciec wychowujący dziecko albo pracownik - inny członek najbliższej rodziny może wystąpić z wnioskiem o udzielenie części urlopu macierzyńskiego / urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego / części urlopu rodzicielskiego w przypadku porzucenia dziecka przez matkę nieobjętą ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa, o którym mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, albo nieposiadającą tytułu do objęcia takim ubezpieczeniem.

Wniosek o udzielenie pracownikowi części urlopu macierzyńskiego / części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz /części urlopu rodzicielskiego w przypadku przerwania przez pracownicę przebywającą w szpitalu ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem oraz wniosek pracownika o udzielenie części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz wniosek pracownika o udzielenie części urlopu rodzicielskiego

Ojciec wychowujący dziecko albo pracownik - inny członek najbliższej rodziny może wystąpić z wnioskiem o część urlopu macierzyńskiego / część urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub  część urlopu rodzicielskiego, w przypadku przerwania przez pracownicę przebywającą w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 8 tygodni tego urlopu, ze względu na stan zdrowia.

Wniosek o udzielenie pracownicy części urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Zgodnie z art. 80 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy ubezpieczona może korzystać z urlopu macierzyńskiego również przed przewidywaną datą porodu. Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Pobierz wniosek o udzielenie pracownicy części urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu.

Wzór świadectwa pracy od 23 maja 2023 r.

Pobierz wzór świadectwa pracy zamieszczony w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 maja 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 912).

ZUS RCA - wersja obowiązująca od 28 kwietnia 2023 r.

Jeśli pracodawca zatrudnił pracowników (osoby ubezpieczone), musi rozliczyć za nich składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i/ lub wypłacone im świadczenia. Rozliczenie to wykazuje w imiennym raporcie ZUS RCA. W takiej sytuacji składki na własne ubezpieczenia także rozlicza w raporcie ZUS RCA.

ZUS DRA – wersja obowiązująca od 28 kwietnia 2023 r.

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA to dokument, w którym wykazujesz rozliczenie składek oraz wypłacone świadczenia. Wypłacone świadczenia możesz odliczyć od składek na ubezpieczenia społeczne, ale tylko wtedy, gdy masz prawo je wypłacić. Pobierz wzór formularza ZUS DRA  i sprawdź, co zmieniło się od 28 kwietnia 2023 r.