Kodeks pracy 2023 r. Wniosek pracownika o udzielenie urlopu opiekuńczego

We wniosku o urlop opiekuńczy wskazuje się imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika oraz w przypadku członka rodziny ‒ stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny ‒ adres zamieszkania tej osoby.

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek o urlop rodzicielski

Nowe przepisy wprowadziły dodatkową, 9-tygodniową część urlopu rodzicielskiego na wyłączność dla drugiego rodzica. Oznacza to, że jeden z rodziców może skorzystać z urlopu rodzicielskiego w maksymalnym wymiarze 32 tygodni lub 34 tygodni, a pozostałe 9 tygodni zostaje do wykorzystania dla drugiego rodzica. Nowe przepisy likwidują możliwość składania tzw. długiego wniosku składanego nie później niż 21 dni po porodzie. Ubezpieczony musi więc wnioskować o urlop rodzicielski na odrębnym wniosku, który powinien być złożony nie później niż 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia.

Kodeks pracy 2023 r. Informacja o możliwości zmiany wymiaru czasu pracy, awansu lub wolnych stanowiskach pracy

Od 26 kwietnia 202 r. pracodawca ma obowiązek informowania pracowników o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, możliwości awansu, jak również wolnych stanowiskach pracy. Powinien to zrobić w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Nowy obowiązek nakłada art. 942 kp.

ZAP-3 – Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem

Podatnicy mogą dokonać aktualizacji adresu miejsca zamieszkania na formularzu ZAP-3, określonym przez Ministra Finansów. Załóżmy, że zmianie uległ adres miejsca zamieszkania pracownika. W związku z tym przekazał on do urzędu skarbowego informację aktualizacyjną, na formularzu ZAP-3. Zmiana adresu nie powoduje konieczności wydania nowego dowodu osobistego, lecz jest przesłanką przekazania przez podatnika informacji do organu podatkowego.

Wzór karty oceny ryzyka zawodowego – praca zdalna

Pobierz przykładowy wzór karty oceny ryzyka zawodowego dla pracownika wykonującego pracę zdalną.

Ocena ryzyka zawodowego pracownika zdalnego

Pobierz przykładowy wzór oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracownika administracyjno-biurowego zatrudnionego w trybie pracy zdalnej (metoda wg. normy 18002).

Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r. – oświadczenie pracownika o posiadaniu warunków technicznych i lokalowych do wykonywania pracy zdalnej

Zgodnie z art. 6719 § 1 Kodeksu pracy wykonywanie pracy zdalnej będzie możliwe, jeżeli pracownik ma warunki: techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy. Jednak posiadanie warunków musi zostać potwierdzone przez pracownika poprzez złożenie oświadczenia, w postaci papierowej lub elektronicznej. Pobierz wzór oświadczenia zawierający zapisy dotyczące zarówno warunków technicznych i lokalowych, jak i odnoszące się warunków bhp na stanowiskach pracy zdalnej. Możesz je pobrać i dostosować do potrzeb firmy.

Wniosek o pracę zdalną nieobligatoryjną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Nowy art. 6719 § 1 pkt 2, § 2 Kodeksu pracy wprowadza pracę zdalną nieobligatoryjną. Aby praca zdalna mogła być wykonywana, konieczne jest uzgodnienie dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika. Uzgodnienie w trakcie trwania stosunku pracy może być dokonane z inicjatywy pracodawcy albo na wniosek pracownika. Pobierz wzór wniosku o pracę zdalną nieobligatoryjną.

Wniosek o okazjonalną pracę zdalną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Od 7 kwietnia 2023 r. praca zdalna zostaje wprowadzona do Kodeksu pracy (art. 6733 § 1) . Pracownik będzie mógł wnioskować o pracę zdalną okazjonalną (sporadyczną, np. w razie potrzeby) – do 24 dni w roku kalendarzowym. Pracodawca nie będzie musiał wyrażać zgody. Pobierz wzór wniosku o okazjonalną pracę zdalną.