Koła gospodyń wiejskich

40 mln zł na finansowanie kół gospodyń wiejskich w 2020 r.

Projekt ustawy, który 14 kwietnia 2020 r. trafił do Sejmu, przewiduje powierzenie zadań ustawowych, realizowanych dotychczas przez Pełnomocnika Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Pełnomocnikowi Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, który został powołany 14 stycznia 2020 r. Do jego zadań należy w szczególności współpraca z organizacjami pozarządowymi w zakresie działań wpływających na wzrost powszechności i rozwój lokalnych inicjatyw społecznych.

W jaki sposób koła gospodyń wiejskich mogą sprzedawać produkty regionalne

Najbardziej powszechną formą zdobywania środków na działalność koła gospodyń wiejskich było od dawna i jest nadal wytwarzanie i sprzedaż produktów lokalnych i regionalnych. Sprawdź, jak sprawnie i zgodnie z prawem zorganizować taką sprzedaż.

W jaki sposób instytucja kultury może współpracować z kołem gospodyń wiejskich – przykłady z Polski

Rok temu koła zyskały osobowość prawną, co dało im możliwość pełniejszego wykorzystania swojego potencjału, ale nie zmienia to faktu, że wypracowane przez lata mechanizmy współpracy funkcjonują nadal z pożytkiem dla wszystkich. W artykule znajdziesz przykłady różnych form działalności kół gospodyń wiejskich oraz form współpracy z innymi podmiotami.

Książki dla kultury

UOB 277_okladka

Zamknięcie roku 2019 w księgach instytucji kultury

Dzięki wskazówkom zawartym w tej książce poprawnie zamkniesz księgi rachunkowe 2019 roku i sporządzisz sprawozdanie finansowe. Dowiesz się także, jakich terminów musisz przestrzegać i za co odpowiada dyrektor przy sporządzeniu bilansu. Sprawdź, jakie zmiany w księgowości wprowadzono w 2019 roku. Poznaj odpowiedzi na autentyczne pytania księgowych w instytucjach kultury.

UOB 284 okladka

Polityka rachunkowości w kulturze

Sprawdź, co może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych i jaka jest odpowiedzialność dyrektora instytucji kultury i pracowników księgowości. Sprawdź także, jak korygować powstałe błędy i jak rozliczać się z urzędem skarbowym. Poznaj odpowiedzi na autentyczne pytania księgowych w instytucjach kultury. Sprawdź, co zmienia się w rozliczaniu podatku VAT w 2019 i 2020 roku. Poznaj 96 odpowiedzi ekspertów na pytania nadsyłane przez Czytelników do redakcji pisma „Prawo i finanse w kulturze”. Sprawdź, jak rozliczać dotacje, księgować przychody, rozliczać podatek u źródła, wynajem pomieszczeń, split payment.

uob243-3d

Kadry i płace w jednostkach samorządowych 2019 – najnowsze wydanie już dostępne

Sprawdź najnowsze wydanie książki „Kadry i płace w jednostkach samorządowych 2019”. Publikacja stanowi cenne źródło wiedzy nie tylko dla pracowników kadr, ale dla wszystkich zatrudnionych w jednostkach samorządowych.

Baza odpowiedzi

Nagroda roczna w instytucji kultury a ZUS RPA

Pytanie: Instytucja kultury wypłaca pracownikom nagrodę roczną, której wysokość, zgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania, jest ustalana na podstawie wynagrodzenia osiągniętego w roku za który jest należna, z wyłączenie wynagrodzenia i zasiłków należnych za czas choroby , a jej wysokość nie może przekroczyć 8,5% ustalonej podstawy. Wypłata nagrody rocznej i jej wysokość jest uzależniona od posiadanych środków finansowych. Przyznana nagroda jest wliczana proporcjonalnie do podstawy zasiłku chorobowego. Czy wyplata nagrody rocznej za 2023 rok w I kwartale 2024 roku powinna być wykazywana w raportach ZUS RPA, jako należności dotyczące poprzedniego roku.

Ustawa Kamilka w bibliotece publicznej

Pytanie: Proszę o opinię prawną w związku z nowymi wymogami i obowiązkiem wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich tzw. ustawy Kamilka. Czy Miejska Biblioteka Publiczna jako instytucja kultury ma obowiązek opracowania i wprowadzenia procedur w tym zakresie. Jeżeli tak, kto w naszej placówce powinien być odpowiedzialny za wprowadzenie procedur takich jak: – zasady i procedura podejmowania interwencji, w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, – procedury i osoby odpowiedzialne do składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadamiania sądu opiekuńczego, – zasady i sposób udostępniania personelowi polityki?

Sfinansowanie przez pracodawcę udziału pracownika w kursie archiwizacji

Pytanie: Chcę wysłać osobę na kurs archiwizacji I stopnia, ponieważ w zakładzie pracy nie ma osoby z uprawnieniami. Czy jako pracodawca mogę pokryć opłaty za kształcenie?

Nowości

Oświadczenie do celów składkowo-podatkowych przy umowie zlecenia – wzór z komentarzem eksperta

Każdy płatnik, który zatrudnia zleceniobiorcę, musi zgłosić go do do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego lub samego ubezpieczenia zdrowotnego. Zleceniodawca musi także terminowo pobierać i opłacać składki na te ubezpieczenia. Pobierz wzór oświadczenia do celów składkowo-podatkowych i sprawdź, jak go wypełniać. Dowiedz się także, w jakim terminie ubezpieczony powinien przedłożyć oświadczenie – przed podpisaniem umowy czy po podpisaniu umowy zlecenia.

Lekcje muzealne i biblioteczne – czy są wymagane standardy ochrony małoletnich

Od 15 lutego 2024 r. przeważająca część instytucji kultury musi opracować i wdrożyć dokument w postaci standardów ochrony małoletnich. Ma na to maksymalnie 6 miesięcy. Dotyczy to również tych bibliotek i muzeów, które prowadzą zajęcia (lekcje) dla dzieci – stale, regularnie bądź tylko okazjonalnie. Od tej zasady są jednak wyjątki. Sprawdź szczegóły.

Od 24 czerwca 2024 r. nowy nabór do unijnego Programu FEnIKS dla instytucji kultury

Pieniądze z unijnego Programu FEnIKS trafią do samorządowych instytucji. Najbliższy nabór wniosków w trybie konkurencyjnym rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do 30 września 2024. Szczegółowe informacje, w tym regulamin wyboru projektów, będą dostępne od 24 maja br. na stronie www.poiis.mkidn.gov.pl/feniks. Sprawdź szczegóły.

Dokumentacja

Oświadczenie zleceniobiorcy do celów składkowych – składane przy zawieraniu umowy zlecenia

Oświadczenie do celów składkowych powinno zostać złożone zleceniodawcy. Na podstawie tego oświadczenia zleceniodawca ustala, czy i do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę oraz jaki kod tytułu ubezpieczenia zastosować. Oświadczenie to powinno zostać złożone przed rozpoczęciem wykonywania zlecenia lub maksymalnie w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy zlecenia.

Porozumienie o współpracy w Zespole Interdyscyplinarnym ds. Przemocy Domowej

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przemocy Domowej funkcjonuje na podstawie porozumień zawartych pomiędzy wójtem a podmiotem wyznaczającym swojego reprezentanta. Dyrektor danej instytucji kultury może być osobą zarówno podpisującą takie porozumienie, jak i członkiem „delegowanym” do Zespołu.

Zarządzenie dyrektora instytucji kultury w sprawie ustalania polityki rachunkowości

Zarządzenie dyrektora instytucji kultury w sprawie ustalania zasad (polityki) rachunkowości jest jedną z części składowych polityki rachunkowości. Pobierz przykładowy dokument.

Kalkulatory

Kalkulator: Skala podatkowa

Przedsiębiorcy opodatkowani na skali podatkowej mają możliwość skorzystania z niektórych ulg. Czy opodatkowanie na skali podatkowej jest opłacalne po Polskim Ładzie? Możesz to sprawdzić za pomocą kalkulatora skali podatkowej 2024. Sprawdź, czy taka forma opodatkowania będzie opłacalna.

Kalkulator: Ryczałt przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy, którzy wybiorą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, muszą pamiętać o zmianach w stawkach. Niektóre stawki ryczałtu zostały obniżone. Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad wyborem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mogą skorzystać z naszego kalkulatora i przeanalizować, czy ta forma będzie opłacalna. Przedstawiamy też najważniejsze informacje o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, które będą pomocne w podjęciu decyzji.

Kalkulator urlopu proporcjonalnego

Wymiar urlopu za dany rok kalendarzowy ustalany jest odpowiednio do długości okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy w danym roku. Jeżeli  pracownik zaczął pracować w ciągu roku kalendarzowego lub rozwiązał stosunek pracy w jego trakcie, będzie mu przysługiwał odpowiednio krótszy urlop. Urlop należy ustalić również odpowiednio do wymiaru etatu pracownika. Pomoże Ci w tym kalkulator proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego, dzięki któremu ustalisz wymiar urlopu.

Podcasty

Prawo autorskie w instytucjach kultury – jak korzystać z utworu, aby promować wystawę lub sprzedawać utwór

Prawo autorskie w instytucjach kultury – jak korzystać z utworu, aby promować wystawę lub sprzedawać utwór

Czy legalne jest bezpłatne wykorzystanie (odwzorowania) utworu nabilecie, plakacie, na ulotce, w katalogu wystawowym, na wydarzeniu na FB, w social mediach, w formie spotu lub minifilmu z zaproszeniem na wystawę, w audycji radiowej lub telewizyjnej czy na pocztówce, etui na telefon? Osoba udostępniająca utwory (lub zbiory/kolekcje utworów) w celu wystawy lub sprzedaży może nie życzyć sobie ich fotografowania, digitalizacji ani filmowania. Jakie rozwiązanie można zastosować w takiej sytuacji? Obejrzyj szkolenie i dowiedz się, jak legalnie korzystać z utworu w celu promocji wystawy lub publicznej sprzedaży utworów.Artykuł 333 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych brzmi: „Wolno korzystać z utworów w celu reklamy publicznie dostępnej wystawy lub publicznej sprzedaży utworów, w zakresie uzasadnionym promocją tej wystawy lub sprzedaży, z wyłączeniem innego handlowego wykorzystania. Korzystanie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy w szczególności publicznie dostępnych wystaw w muzeach, galeriach, salach wystawowych i obejmuje korzystanie z utworów w ogłoszeniach, katalogach i innych materiałach rozpowszechnianych dla promocji wystawy lub sprzedaży oraz wystawienie lub inne udostępnianie egzemplarzy utworów dla tych celów”. Jak ten przepis stosować w praktyce w instytucji kultury?Ze szkolenia, które prowadzi Mariusz Kusion, ekspert poradnika Prawo i finanse w kulturze, dowiesz się: W jaki sposób można legalnie korzystać z utworów w celu reklamy publicznie dostępnej wystawy lub publicznej sprzedaży utworów Czy można posłużyć się utworem jednego twórcy, aby zareklamować wystawę innego twórcy Jakie utwory (obiekty) można użyć w celu reklamy wystawy/sprzedaży Czy można wysłać „grającą kartkę” z zaproszeniem na wystawę dzieł kompozytora W jaki sposób wolno korzystać z utworu w celu promocji wystawy/sprzedaży W jaki sposób można legalnie promować w Internecie wystawę w instytucji kultury Czy materiały służące promocji czy reklamie muszą być w jakiś szczególny sposób oznaczone Czy można używać tylko fragmentów utworu – co z integralnością utworu Co z albumami i katalogami Czy można promować wydarzenie za pomocą memów Co z rozprowadzaniem gadżetów Co obejmuje umowa licencyjna z podmiotem uprawnionym do utworu Przeczytaj także:Prawo autorskie a działalność instytucji kultury w sieci50% koszty uzyskania przychodu dotyczą wynagrodzenia za przeniesienie praw do utworu – interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 11 lipca 2019 r. Do wynagrodzenia za korzystanie z wizerunku aktora nie można zastosować 50% KUPKto jest współtwórcą utworu audiowizualnegoW jaki sposób właściwie korzystać z utworów osieroconychPobierz dokumenty:Umowa darowizny dzieła sztuki z przeniesieniem praw autorskich Zgoda na korzystanie z utworu osoby małoletniejUmowa o przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów muzycznych

Praca w porze nocnej w instytucji kultury

Praca w porze nocnej w instytucji kultury

Pracownicy wykonujący pracę w porze nocnej  są objęci szczególną ochroną Kodeksu pracy, a zakaz zatrudniania w porze nocnej obejmuje m.in. Kobiety w ciąży, młodocianych, niepełnosprawnych, rodziców dzieci do lat 8. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. Sprawdź, jak rozliczać pracę w porze nocnej w instytucji kultury.Ze szkolenia, które prowadzi Barbara Dąbrowska, dyrektor w firmie konsultingowej, wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Warszawie, dowiesz się: Ile godzin obejmuje pora nocna Ile wynoszą dodatki za pracę w nocy w poszczególnych miesiącach 2024 roku Jak wygląda w praktyce ochrona pracownicza kobiet w ciąży i pracownika wychowującego dziecko do ósmego roku życia Pobierz kalkulator: Kalkulator dodatku za pracę w nocyPrzeczytaj porady:Dodatek stażowy a wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w instytucji kulturyDyżur pracownika niepełnosprawnego w instytucji kultury – jak rozliczyć czas pracyOdpoczynek tygodniowy pracownika instytucji kulturyObejrzyj inne szkolenia dla instytucji kultury:Jak udzielać pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowegoUstawa Kamilka i przemoc domowa – przedstawiciele instytucji kultury w zespole interdyscyplinarnymStandardy Ochrony Małoletnich w instytucjach kultury – dokumentacja i proceduryPolityka rachunkowości dla instytucji kultury – jak przygotować dokumentWskazywanie składników wynagrodzenia w nowej informacji o warunkach zatrudnieniaPaństwowa Inspekcja Pracy kontroluje prowadzenie PPK - co sprawdzaKontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim – prawa pracodawcy

Sztuczna inteligencja (AI) w instytucji kultury

Sztuczna inteligencja (AI) w instytucji kultury – konkursy plastyczne, filmowe, muzyczne, literackie

Sprawdź, dlaczego następujący zapis w regulaminie konkursu jest niewłaściwy: „Utwory zgłoszone do Konkursu nie mogą być stworzone przy udziale mechanizmów sztucznej inteligencji (AI). W przypadku niezastosowania się do ww. zasady, uczestnik konkursu zostanie zdyskwalifikowany”. Dowiedz się, w jaki sposób można inaczej zredagować taki zapis, aby nie był wątpliwy z punktu prawa.System sztucznej inteligencji” to system oparty na maszynach, zaprojektowany do działania z różnymi poziomami autonomii, który może wykazywać zdolność adaptacji po wdrożeniu i który dla celów jawnych lub ukrytych wnioskuje na podstawie otrzymywanych danych wejściowych, w jaki sposób generować wyniki, takie jak prognozy , treści, rekomendacje lub decyzje, które mogą mieć wpływ na środowiska fizyczne lub wirtualne.Ze szkolenia, które prowadzi Mariusz Kusion, ekspert poradnika Prawo i finanse w kulturze, dowiesz się: Jak wyglądają prace nad prawnym uregulowaniem sztucznej inteligencji: SI – „AI ACT” Obawy organizatorów konkursu są uzasadnione Czy efekt pracy sztucznej inteligencji (AI) stanowi w ogóle utwór Czy zakaz użycia SI w konkursach ma sens praktyczny Czy organizatorzy konkursu plastycznego, filmowego, muzycznego lub literackiego mogą zakazać uczestnikom zgłaszania prac, które powstały z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI)

Kodeks pracy

Nowy wzór świadectwa pracy w 2023 roku – instrukcja wypełniania krok po kroku

Od 23 maja 2023 r. pracodawcy wypełniają nowy wzór świadectwa pracy. W nowym świadectwie pracy należy zamieszczać także rozwiązania, które zostały wprowadzone do Kodeksu pracy w 2023 roku. Są to dni wykorzystanej okazjonalnej pracy zdalnej, zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, a także urlopu opiekuńczego czy urlopu rodzicielskiego. Sprawdź, w których punktach nowego świadectwa pracy wpisywać nowe urlopy i dni wolne.

Sprawdź 3 zmiany w umowach na okres próbny od 26 kwietnia 2023 r.

Od 26 kwietnia 2023 r. długość umowy na okres próbny musi być ograniczona, gdy chcemy zawrzeć po niej krótką umowę terminową. Możemy przewidzieć, że umowa próbna wydłuży się o czas nieobecności. Znika także jeden z przypadków, gdy możemy ponownie zawrzeć umowę próbną. Sprawdź zatem, jak stosować w praktyce zmiany w umowach na okres próbny.

Ekwiwalenty i ryczałty – jak od 7 kwietnia 2023 r. zwracać koszty pracownikom pracującym zdalnie

Od 7 kwietnia 2023 r. pracodawca ma obowiązek rekompensowania pracownikom poniesione wydatki w związku z taką pracą. Niestety, z powodu stosunkowo lakonicznych kodeksowych zapisów w tym zakresie, wielu pracodawców może mieć problemy z ustaleniem wysokości takich świadczeń.