Umowa zlecenie

Umowa zlecenia 2023 – najczęstsze błędy zleceniodawców i planowane zmiany

Dowiedz się, jakie oświadczenia należy uzyskiwać od zleceniobiorców, aby nie trzeba było robić korekt do ZUS. Sprawdź, jak obecnie rozliczać umowy zlecenia z fiskusem. Sprawdź, jakie zaszły w rozliczaniu umowy zlecenia w 2023 roku, a jakie są planowane na 2025 rok.

Kontrola PPK

Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje prowadzenie PPK - co sprawdza

PIP od początku funkcjonowania PPK kontroluje pracodawców, czy realizują obowiązki nałożone na nich przez ustawę z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Liczba kontroli stale rośnie. W 2019 r. PIP przeprowadziła 62 kontrole PPK, w roku 2020 było ich 206, w 2021 262 kontrole, a w 2022 roku 267 kontroli. Najwięcej kontroli przeprowadzono w podmiotach zatrudniających od 50 do 249 osób – 104 kontrole. Nieprawidłowości stwierdzono u 16,0% kontrolowanych pracodawców.

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim – prawa pracodawcy

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim – prawa pracodawcy

Sprawdź, w którym momencie pracodawca otrzymuje informację, że jego pracownik jest na ZUS ZLA. Dowiedz się, w jakim przypadku pracownik traci prawo do świadczeń chorobowych. Wysłuchaj, który pracodawca jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli zwolnień lekarskich

Emerytury pomostowe od 1 stycznia 2024 r. – zmiany przepisów

Emerytury pomostowe od 1 stycznia 2024 r. – zmiany w prawie i wskazówki dla pracodawcy

Emerytura pomostowa jest świadczeniem, które przysługuje osobom przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie zmiany o emeryturach pomostowych. Ta nowelizacja jest korzystna dla pracowników, którzy będą mogli w przyszłości skorzystać z tego świadczenia.

Dokształcanie pracowników – jak sporządzić umowę szkoleniową i rozliczyć się z ZUS i fiskusem

Dokształcanie pracowników – jak sporządzić umowę szkoleniową i rozliczyć się z ZUS i fiskusem

Do obowiązków pracodawcy należy „ułatwianie” podnoszenia kwalifikacji. Oznacza to, że pracodawca nie może odmawiać bez uzasadnionych przyczyn zgody na korzystanie z wybranej przez pracownika formy kształcenia. Pracodawca musi także tworzyć pozytywną atmosferę wobec uczących się pracowników. Nie jest jednak napisane, że to pracodawca powinien płacić za wszystkie szkolenia, studia podyplomowe czy kursy. Sprawdź, co to oznacza w praktyce. Pobierz także wzór umowy szkoleniowej

Zwolnienia z PIT-0 – najnowsze interpretacje podatkowe

Zwolnienia z PIT zerowego – sprawdź aktualne interpretacje podatkowe

Zapraszamy do obejrzenia szkolenia video, z którego dowiesz się, jakie jest najnowsze stanowisko organów podatkowych w sprawie zwolnień z PIT-0. Chodzi o zwolnienia podatkowe PIT-0 dla młodych, dla rodzin 4+, dla seniorów oraz o zwolnieniach dla osób powracających z zagranicy. Dowiedz się, jakie są zasady stosowania zwolnień podatkowych, a także kto stosuje ulgę dla młodych i na czym ona polega. Przekonaj się także, jakie są najnowsze interpretacje podatkowe z serii PIT-0.

Wniosek pracownika o bardziej przewidywalne lub bezpieczne warunki zatrudnienia – 5 wskazówek i najnowsze stanowisko

Wniosek pracownika o bardziej przewidywalne lub bezpieczne warunki zatrudnienia – praktyczne wskazówki dla pracodawcy

Nowe uprawnienie pracownika to prawo do wystąpienia do pracodawcy o bardziej przewidywalne lub bezpieczne warunki zatrudnienia. Sprawdź, o co dokładnie może wystąpić pracownik. Dowiedz się, czy w ramach tego uprawnienia, czyli corocznego prawa występowania o bardziej przewidywalne lub bezpieczne warunki zatrudnienia pracownik może domagać się np. awansu lub podwyżki.

Wniosek o pracę zdalną – video instrukcja

W jaki sposób składa się wniosek o pracę zdalną – praktyczne wskazówki dla pracodawcy

Na wniosek pracownika obie strony mogą wyrazić zgodę na wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej. Zasady pracy zdalnej należy ustalić w przepisach wewnątrzzakładowych lub w indywidualnym porozumieniu zawieranym pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W pewnych przypadkach pracownik może złożyć wiążący wniosek o pracę zdalną. Sprawdź, w jakim terminie należy składać wniosek o pracę zdalną i co należy dokładnie zapisać w tym wiążącym wniosku o pracę zdalną. Wysłuchaj, kiedy można złożyć wniosek o cofnięcie wykonywania pracy zdalnej i w jakim terminie pracownik powinien wrócić do pracy stacjonarnej.

Płaca minimalna 2023

Płaca minimalna od 1 lipca 2023 r. – nowe wskaźniki płacowe i zmiany w listach płac

Od 1 lipca 2023 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia to 3.600 zł, zaś stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wynosi 23,50 zł. Sprawdź, jak zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę wpływa na rozliczenia z pracownikami. Dowiedz się także, jakie 3 dodatki nie będą wliczane do płacy minimalnej od 1 stycznia 2024 r. i ile będzie wynosić płaca minimalna w 2024 roku. Wysłuchaj, jak od lipca obliczamy wynagrodzenie za przestój i co zmienia się w wysokości wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy. Sprawdź także, ile od 1 lipca 2023 r. wynoszą kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.

Należyta staranność

Należyta staranność w VAT – jak ją dochować, aby nie stracić prawa do odliczenia VAT

Należyta staranność w VAT ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o prawo podatników do odliczenia VAT. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć sytuacji, gdy organ podatkowy podczas kontroli uniemożliwi odliczanie podatnikowi VAT? Sprawdź, czym jest należyta staranność w VAT i jakie przesłanki muszą być spełnione, aby została zachowana. Dowiedz się, kiedy podatnik może stracić prawo do odliczania VAT, a także kiedy podatnik nie dochowuje należytej staranności w VAT i w konsekwencji straci prawo do odliczenia VAT.