Nowy wzór świadectwa pracy w 2023 roku – instrukcja wypełniania krok po kroku

Od 23 maja 2023 r. pracodawcy wypełniają nowy wzór świadectwa pracy. W nowym świadectwie pracy należy zamieszczać także rozwiązania, które zostały wprowadzone do Kodeksu pracy w 2023 roku. Są to dni wykorzystanej okazjonalnej pracy zdalnej, zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, a także urlopu opiekuńczego czy urlopu rodzicielskiego. Sprawdź, w których punktach nowego świadectwa pracy wpisywać nowe urlopy i dni wolne.

Sprawdź 3 zmiany w umowach na okres próbny od 26 kwietnia 2023 r.

Od 26 kwietnia 2023 r. długość umowy na okres próbny musi być ograniczona, gdy chcemy zawrzeć po niej krótką umowę terminową. Możemy przewidzieć, że umowa próbna wydłuży się o czas nieobecności. Znika także jeden z przypadków, gdy możemy ponownie zawrzeć umowę próbną. Sprawdź zatem, jak stosować w praktyce zmiany w umowach na okres próbny.

Ekwiwalenty i ryczałty – jak od 7 kwietnia 2023 r. zwracać koszty pracownikom pracującym zdalnie

Od 7 kwietnia 2023 r. pracodawca ma obowiązek rekompensowania pracownikom poniesione wydatki w związku z taką pracą. Niestety, z powodu stosunkowo lakonicznych kodeksowych zapisów w tym zakresie, wielu pracodawców może mieć problemy z ustaleniem wysokości takich świadczeń.

Praca zdalna – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada na 13 pytań pracodawców

Od 7 kwietnia 2023 r. do Kodeksu pracy zostaje wprowadzona praca zdalna. Oznacza to, że pracownik będzie mógł wykonywać pracę całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika (w tym pod adresem zamieszkania pracownika) i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Ustawa przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową (częściowo w domu, częściowo w firmie), stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy. Rozwiej swoje wątpliwości przed wprowadzeniem pracy zdalnej. Skorzystaj ze wskazówek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak udokumentować pracę zdalną

Zasady pracy zdalnej możemy uregulować w dokumentach zbiorowych – tzn. w porozumieniu ze związkami dotyczącym stosowania pracy zdalnej albo w regulaminie pracy zdalnej. Jeśli jednak nie mamy takich zbiorowych regulacji, zasady te możemy uregulować w indywidualnych porozumieniach z pracownikami dotyczących pracy zdanej lub w indywidualnych poleceniach pracy zdalnej (wydawanych pracownikom w tych przypadkach, gdy przepisy pozwalają wydać takie polecenie).

regulamin pracy zdalnej

Regulamin pracy zdalnej i porozumienie – zasady wykonywania pracy zdalnej w przepisach zakładowych

Regulamin pracy zdalnej określa pracodawca, jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumienia w sprawie wykonywania pracy zdalnej ze związkiem lub związkami w ciągu 30 dni od przedstawienia projektu porozumienia przez pracodawcę. W tym przypadku uwzględnia ustalenia dokonane podczas negocjacji uzgodnieniowych. Jest też drugi przypadek. Obejrzyj ćwiczenia warsztatowe i dowiedz się więcej. Pobierz przykładowy wzór porozumienia pracy zdalnej lub regulaminu pracy zdalnej.

Elastyczny czas pracy dla rodziców dzieci do lat 8

Elastyczny czas pracy dla rodziców dzieci do lat 8, zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej oraz urlop opiekuńczy

Poznaj 3 nowe rozwiązania w prawie pracy pomagające pracownikom połączyć życie zawodowe z prywatnym: elastyczną organizację pracy, zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej oraz urlop opiekuńczy. Poznaj nowe uprawnienia pracownika wychowującego dziecko do lat 8 w 2023 roku. Zwróć uwagę, że postać elektroniczna wniosku pracownika wychowującego dziecko do ukończenia 8. roku życia o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy to nie forma elektroniczna.

Jak wprowadzić badania trzeźwości w zakładzie pracy po zmianach w Kodeksie pracy

Przepisy wprowadzające zakładowe prewencyjne badania trzeźwości zostały ostatecznie weszły w życie. Jak zatem należy je wdrożyć? Oto 10 kroków, które kolejno należy wykonać. Zobacz, czego potrzebujesz i na co powinieneś zwrócić uwagę, aby rozpocząć prewencyjne badania trzeźwości pracowników w Twoim zakładzie pracy.

Zmiany w aktach osobowych: od 21 marca i 7 kwietnia 2023 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie badania trzeźwości oraz pracy zdalnej pociągnęła za sobą zmiany w dokumentacji pracowniczej. Nowe dokumenty o charakterze informacyjnym przechowywane będą w części B akt osobowych. Dodana również zostanie część E, w której gromadzona będzie dokumentacja związana z kontrolą trzeźwości. Rozporządzenie w części dotyczącej badania trzeźwości wchodzi w życie 21 marca, natomiast w części dotyczącej pracy zdalnej wchodzi w życie od 7 kwietnia 2023 r. Sprawdź szczegóły.

Praca zdalna w praktyce – regulamin pracy zdalnej (wzór) i odpowiedzi na pytania Czytelników

Od 7 kwietnia 2023 r. do Kodeksu pracy zostaje wprowadzona praca zdalna. Sprawdź, czy pracownicy mają możliwość wykonywania pracy zdalnej z więcej niż jednego miejsca i co to oznacza, że wniosek o pracę zdalną jest dla pracodawcy wiążący. Dowiedz się, czy kodeksową pracę zdalną mogą wykonywać zleceniobiorcy. Przeczytaj, o co pytają Czytelnicy. Pobierz regulamin pracy zdalnej 2023 wzór.